AKTUÁLNE V prípade popravy Mišenku porušil súd práva vraha: Netvor sa tešil predčasne | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

AKTUÁLNE V prípade popravy Mišenku porušil súd práva vraha: Netvor sa tešil predčasne

Róbert Trajkov.
Róbert Trajkov.
Zdroj: TASR/Dušan Hein
05.03.2019 11:00

BRATISLAVA – Odvolací trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR v utorok odsúdil Róberta Trajkova v kauze vraždy kontroverzného topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku na 25-ročný trest odňatia slobody.


Trest by si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. NS SR tak v utorok potvrdil rovnaký verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z konca novembra 2018.

Prezývka Netvor

V prípade poslal Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalovaného Róberta Trajkova koncom minulého roka za mreže na 25 rokov. Ten vtedy nedosiahol zmenu trestu ani v obnovenom procese, keď mu ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, potvrdil 27. novembra 2018 rovnaký trest ako v roku 2012. Mal si ho odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Súd mu uložil zároveň aj ochranný dohľad v trvaní troch rokov.

Obžalovaný sa odvolal a prípadom sa preto v utorok zaoberal NS SR. Na utorkové verejné zasadnutie Róberta Trajkova neeskortovali, keďže požiadal o pojednávanie v neprítomnosti a dal k tomu súhlas svojmu obhajcovi. Róbert Trajkov tvrdí, že obžalovanie voči jeho osobe je vykonštruované a konanie trvá veľmi dlhú dobu.

Špecializovaný súd opäť rozhodoval o vražde Mišenku: Trajkova znovu uznal vinným

Róbert Trajkov, prezývaný aj Netvor, dosiahol zvrat vo svojom prípade po tom, ako sa obrátil na Ústavný súd SR , pretože mali byť porušené jeho práva. Súd mu vyhovel a uznesenie NS SR z konca januára 2013, ktoré sa ho týkalo, bolo zrušené. Prípad sa tak opäť vrátil na ŠTS.

ŠTS v roku 2012 spolu s Trajkovom poslal za mreže v kauze vraždy Mišenku aj ďalších mužov. Odsúdený Ivan Skalický, ktorý dostal doživotie a Ronald Mišech s 25-ročným trestom, čo potvrdil odvolací senát NS SR, sa pred časom takisto začali dožadovať obnovy konania práve na základe rozhodnutia ÚS SR s tým, že v prípade boli odsúdení ako organizovaná skupina. ŠTS zatiaľ nerozhodol. Predloženými dôkazmi a skutočnosťami sa následne zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry.

Fico poprel telefonát s Vadalom: Talianski novinári si stoja za svojím, hovor potvrdili

30 rán zo samopalu

Podnikateľa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 v ranných hodinách. Útočníci z idúceho auta do vozidla Mercedes vystrieľali približne 30 rán zo samopalu. Prokurátor ÚŠP to označil za typickú mafiánsku popravu. Podľa súdu sa preukázalo, že vraždu si objednal za nezistenú sumu obžalovaný podnikateľ Milan Pavlovič z Topoľčian u Skalického a Róberta Trajkova.

Vražednou zbraňou bol samopal. (ilustračná foto)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Rich Pedroncelli, File

Na vražde sa podieľal Ronald Mišech aj tým, že zabezpečil vražednú zbraň. Podľa súdu strieľal občan Macedónska Goran, ktorého z rodnej krajiny napriek úsiliu slovenskej justície nevydali na stíhanie do SR. Mišecha odsúdili v minulosti aj za drogový zločin, pretože v jeho dome sa našlo zariadenie na výrobu marihuany a väčšie množstvo rastlín i sušiny konope siatej.


Galéria

Róbert Trajkov. Vražednou zbraňou bol samopal.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články