Klinec do rakvy pre honosné sídlo? VIDEO Kuneradský zámok opäť v plameňoch | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Klinec do rakvy pre honosné sídlo? VIDEO Kuneradský zámok opäť v plameňoch

Zámok v Kuneradoch opäť zachvátili plamene.
Zámok v Kuneradoch opäť zachvátili plamene.
Zdroj: Petra Stanková
20.10.2018 10:45

KUNERAD - Kedysi honosné sídlo cisárov je v súčasnosti ruinou. Zámok v Kuneradoch zasiahli plamene už v roku 2010, napriek tomu bol stále cieľom mnohých turistov. Dnes na mieste, ktoré kedysi slúžilo aj ako kúpele, opäť zasahujú desiatky hasičov. Požiar údajne založili úmyselne.


Podobne ako pred ôsmimi rokmi horela strecha zámku. Od rána na mieste zasahovalo takmer 40 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov. 

Ako informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak, požiar nahlásili krátko pred piatou hodinou ráno. Na likvidáciu požiaru nasadili tri profesionálne jednotky a tri dobrovoľné hasičské zbory.

„Požiar strechy sa nám aj pomocou výškovej techniky podarilo lokalizovať až po 3,5 hodine, následne hasiči začali rozoberať strešnú konštrukciu a likvidovať lokálne ohniská,“ povedal krajský riaditeľ. 

Zámok v Kuneradoch opäť
Zdroj: Facebook/P.M.

Podľa veliteľa zásahu Andreja Fergela je požiarovisko nebezpečné, zrútili sa stropy. „Postupne prehľadávame priestory prízemia a poschodia a uhášajú sa ohniská požiaru. Celá budova je nestabilná, má narušenú statiku. Príčina vzniku je zatiaľ neznáma,“ doplnil Fergel. Televízia TA3 však informovala, že požiar mali založiť úmyselne.

Zronená verejnosť

Snímku horiaceho zámku zdieľal aj miestny penzión. "Aktuálne, bohužiaľ. Zas zámok v plameňoch," napísali k príspevku. 

Strecha secesného zámku z roku 1916 horela už v marci roku 2010. Podľa starostky obce Kunerad Moniky Kaveckej žalostný stav po požiari pred ôsmimi rokmi je dnes ešte horší. „Pozerá sa na to veľmi ťažko. Problematiku zámku riešime roky, obyvatelia poukazujú na to, že národná kultúrna pamiatka je v takomto stave a nikto to nerieši,“ skonštatovala starostka. 

Zámok v Kuneradoch opäť
Zdroj: Petra Stanková

Zámok Kunerad je momentálne vo vlastníctve súkromníka. Národná kultúrna pamiatka leží približne dva kilometre za rovnomennou obcou.

Zámok v Kuneradoch opäť
Zdroj: Petra Stanková

Pohľad, ktorý trhá srdce

Bývalý lovecký kaštieľ vypálili v roku 1945 Nemci. Po vojne ho však zrekonštruovali a slúžil ako liečebňa.

Z kedysi honosného sídla
Zdroj: FB/Forgotten places Slovakia

Viac o jeho histórii sa dočítate TU.


Galéria

Zámok v Kuneradoch opäť Zámok v Kuneradoch opäť Zámok v Kuneradoch opäť Zámok v Kuneradoch opäť Z kedysi honosného sídla Zámok Kunerád zasiahli plamene.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin
ZDROJ: TASR
VIDEO: TASR-Erika Ďurčová

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články