script async src="https://securepubads.g.doubleclick.net/tag/js/gpt.js"> Klinec do rakvy pre honosné sídlo? VIDEO Kuneradský zámok opäť v plameňoch | Topky.sk
Sobota, 1. apríl 2023. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

Klinec do rakvy pre honosné sídlo? VIDEO Kuneradský zámok opäť v plameňoch

Zámok v Kuneradoch opäť zachvátili plamene.Galéria fotiek (6)
Zámok v Kuneradoch opäť zachvátili plamene.
Zdroj: Petra Stanková

KUNERAD - Kedysi honosné sídlo cisárov je v súčasnosti ruinou. Zámok v Kuneradoch zasiahli plamene už v roku 2010, napriek tomu bol stále cieľom mnohých turistov. Dnes na mieste, ktoré kedysi slúžilo aj ako kúpele, opäť zasahujú desiatky hasičov. Požiar údajne založili úmyselne.


Podobne ako pred ôsmimi rokmi horela strecha zámku. Od rána na mieste zasahovalo takmer 40 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov. 

Ako informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak, požiar nahlásili krátko pred piatou hodinou ráno. Na likvidáciu požiaru nasadili tri profesionálne jednotky a tri dobrovoľné hasičské zbory.

„Požiar strechy sa nám aj pomocou výškovej techniky podarilo lokalizovať až po 3,5 hodine, následne hasiči začali rozoberať strešnú konštrukciu a likvidovať lokálne ohniská,“ povedal krajský riaditeľ. 

Zámok v Kuneradoch opäť
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Facebook/P.M.

Podľa veliteľa zásahu Andreja Fergela je požiarovisko nebezpečné, zrútili sa stropy. „Postupne prehľadávame priestory prízemia a poschodia a uhášajú sa ohniská požiaru. Celá budova je nestabilná, má narušenú statiku. Príčina vzniku je zatiaľ neznáma,“ doplnil Fergel. Televízia TA3 však informovala, že požiar mali založiť úmyselne.

Zronená verejnosť

Snímku horiaceho zámku zdieľal aj miestny penzión. "Aktuálne, bohužiaľ. Zas zámok v plameňoch," napísali k príspevku. 

Strecha secesného zámku z roku 1916 horela už v marci roku 2010. Podľa starostky obce Kunerad Moniky Kaveckej žalostný stav po požiari pred ôsmimi rokmi je dnes ešte horší. „Pozerá sa na to veľmi ťažko. Problematiku zámku riešime roky, obyvatelia poukazujú na to, že národná kultúrna pamiatka je v takomto stave a nikto to nerieši,“ skonštatovala starostka. 

Zámok v Kuneradoch opäť
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Petra Stanková

Zámok Kunerad je momentálne vo vlastníctve súkromníka. Národná kultúrna pamiatka leží približne dva kilometre za rovnomennou obcou.

Zámok v Kuneradoch opäť
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Petra Stanková

Pohľad, ktorý trhá srdce

Bývalý lovecký kaštieľ vypálili v roku 1945 Nemci. Po vojne ho však zrekonštruovali a slúžil ako liečebňa.

Z kedysi honosného sídla
Galéria fotiek (6)
Zdroj: FB/Forgotten places Slovakia

Viac o jeho histórii sa dočítate TU.

Klinec do rakvy pre honosné sídlo? VIDEO Kuneradský zámok opäť v plameňoch

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články