°C

Utorok, 11. august 2020. Meniny má Zuzana, zajtra Darina.

Prípad zabitého Filipínca sa posúva vpred: Saková čin odsúdila, Jurajovi hrozí až 12 rokov

Juraj H.
Juraj H.
Zdroj: Facebook
03.06.2018 11:25

BRATISLAVA - Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) odsudzuje trestný čin, pri ktorom zomrel nevinný človek z Filipín. Zároveň vyjadruje presvedčenie, že páchateľ bude postavený pred súd a spravodlivo potrestaný. Informuje o tom oficiálny profil polície na sociálnej sieti, ktorý zverejnil vyjadrenie šéfky rezortu vnútra.


"Veľmi si váži prácu záchranárov, policajtov a lekárov, ktorí do poslednej chvíle márne bojovali o život zosnulého," uviedla Saková. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff v sobotu (2.6.) informoval, že 28-ročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda je opäť zadržaný. Obvinený je zároveň zo zabitia. 

"Prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Po preštudovaní spisového materiálu došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia," uviedol Szeiff. Útočník bol umiestnený do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Napadnutý Filipínec, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien, následkom zranení podľahol. Vo štvrtok (31.5.) zomrel v ružinovskej nemocnici v Bratislave. Polícii sa podarilo krátko po incidente zadržať a obviniť útočníka. Prokurátor okresnej prokuratúry nevidel v tomto prípade dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu.

Už v piatok (1.6.) Generálna prokuratúra SR informovala, že prípad prevzala Krajská prokuratúra v Bratislave. Tá má vykonávať dozor s tým, že trestné stíhanie bude vedené pre podstatne závažnejšiu právnu kvalifikáciu. 

Bratislavský krajský prokurátor podal návrh na väzbu Juraja 

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal v nedeľu na Okresný súd Bratislava I návrh na vzatie obvineného 28-ročného Slováka Juraja H. do väzby. Ten v centre Bratislavy napadol Filipínca. Uviedla to hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.  

Ako dôvod väzby prokurátor uviedol možnosť úteku a obavu, že by obvinený pokračoval v trestnej činnosti. O tom, či pôjde Juraj H. do väzby, rozhodne súd. "Na Okresný súd Bratislava I bol podaný návrh na vzatie do väzby obvineného J. H. Súd rozhodne o návrhu v zákonnej lehote v zmysle Trestného poriadku," uviedol v nedeľu hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Podľa Kollára ide o zlyhanie viacerých zložiek

Prípad Filipínca, ktorý podľahol zraneniam po útoku mladého útočníka po tom, ako v centre hlavného mesta obraňoval dvojicu obťažovaných žien a priebeh doterajšieho vyšetrovania celého prípadu, je zlyhanie bezpečnostných zložiek a okresnej prokuratúry. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Zlyhávajú zložky na nižších úrovniach," myslí si Kollár. Útok na slušného človeka označil za ohavný čin, adekvátny politickej situácii v krajine. "Treba riešiť človeka, ktorý to spáchal," zdôraznil Kollár s tým, že prípad nemožno spájať s imigračnou politikou. Je presvedčený, že nie je prípustné, aby sa takéto niečo dialo, aj keby bol človek "zelený" a chránil ženu.

Prípad odsúdil aj predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Označil ho za ohavný čin, pričom páchateľ musí byť tvrdo potrestaný. Zároveň sa bude pýtať, prečo sa prvý prokurátor nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa na vzatie útočníka do väzby. Súhlasí s ním aj podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd), ktorý v tejto súvislosti hovorí o hanbe. Verí, že po prebratí prípadu Generálnou prokuratúrou SR naberie vyšetrovanie rýchlejší spád a páchateľ bude potrestaný.

Predseda strany Spolu Miroslav Beblavý zdôrazňuje, že systém na Slovensku si žiada rekonštrukciu. Je podľa neho choré, aby sme v centre mesta nevedeli zabezpečiť základnú bezpečnosť. Poukazuje zároveň na to, že na Slovensku je špeciálne, že prípady sa riešia až pod tlakom médií, pričom sa nereaguje aj na tie, o ktorých napríklad médiá nevedia alebo nemajú dostatočné kapacity.  

Starosta Starého Mesta bude žiadať posilnenie hliadok

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík odsúdili minulotýždňové napadnutie Filipínca na Obchodnej ulici, ktorý na následky zranení vo štvrtok (31.5.) zomrel. Staromestský starosta bude v pondelok (4.6.) hovoriť s okresným riaditeľom polície a dôrazne ho požiada o posilnenie hliadok v centre Bratislavy. Taktiež bude žiadať, aby sa prestali policajti vyvážať v autách. Napísal to na sociálnej sieti.

"Som pobúrený a nahnevaný zo smrti mladého muža, ktorý prišiel o život, pretože bránil ženu. Štát, ktorý má chrániť ľudí, opäť zlyhal. Výhovorky, že štátna a mestská polícia nemajú ľudí a dostatočné právomoci, už viac neberiem," uviedol Števčík. Ako tvrdí, ak treba zmeniť legislatívu, nech ju parlament zmení, ak treba zvýšiť platy štátnym a mestským policajtom, nech ich štát a primátor zvýšia. "Ich úlohou je zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť ľudí v uliciach. Ak to nevedia, nemajú tam čo robiť," skonštatoval. Staromestský starosta tvrdí, že už, žiaľ, nemôžeme bezpečne chodiť po uliciach. Tento prípad podľa jeho slov nebol ojedinelým incidentom. "Toto je dôsledok dlhodobého neriešenie problému verejného poriadku v hlavnom meste," podotkol.

Primátor Bratislavy vyjadril prostredníctvom sociálnej siete sústrasť rodine a blízkym zosnulého Filipínca. Bratislava musí byť podľa Nesrovnala mestom, v ktorom sa bezpečne cíti každý jeho obyvateľ a návštevník. "Niečo také strašné ako vražda Henryho z Filipín v našom meste nikdy nesmie mať priestor," uviedol primátor. Tolerancia a pokojné spolužitie je podľa neho to, čo dali Bratislave do vienka predkovia. "Preto verím, že masovo odsúdime tento odporný a nízky čin," poznamenal. V súvislosti s týmto prípadom organizujú obyvatelia  v stredu (6.6.) na bratislavskom Námestí SNP zhromaždenie s názvom Spravodlivosť pre Henryho. Naplánované je na 18.00 h.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Facebook

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články