Štvrtok25. júl 2024, meniny má Jakub, zajtra Anna, Hana, Aneta

Škandalózne zadržanie šéfa záchranárov: Zásah polície je pod paľbou kritiky, koalícia má problém!

Františka Majerského zobrala polícia. Zobraziť galériu (8)
Františka Majerského zobrala polícia. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA – Záchranári prišli pred parlament povedať svoje "ďakujem" poslancom aj vláde. Takto im chceli pripomenúť sľuby o zvýšení platov v zdravotníctve, ale aj upozorniť na neriešenie postavenia záchranárov a zdravotníkov. Akcia však nabrala dramatický spád. Dvoch záchranárov, vrátane ich šéfa Františka Majerského, odviedla polícia.

Na to, že prezident komory záchranárov skončil v rukách polície, upozornil denník Pravda. Odviezť ho mali na obvodné oddelenie.

Záchranári sa dnešnou popoludňajšou akciou chceli poďakovať poslancom a vláde za ich prístup k záchranárom a zdravotníkom počas pandémie a počas posledných rokov. Zapojila sa do nej aj sestry.

Vopred však zdôraznili, že každý prichádza individuálne a poďakovanie nie je zhromaždenie ani hromadné podujatie. Účastníkov tiež vyzvali na rešpektovanie odstupov či nasadenie si respirátorov.

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Na mieste však akcia nabrala nečakaný rozmer. Hneď v úvode totiž pred parlament dorazila aj polícia. Účastníkom malo byť povedané, že nemôžu mať transparenty, museli sa tiež legitimovať. „Sme slušní ľudia, neprišli sme nič rozbíjať, iba vyjadriť svoj názor,“ odkázal šéf záchranárov Majerský.

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Práve ten skončil nakoniec v rukách mužov zákona. "Na mieste boli na osobnej slobode obmedzené dve osoby a to z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu. Tie boli následne eskortované na príslušné policajné oddelenie," uviedla k celej veci polícia.

Ako uviedli, pri dohľade na verejný poriadok v priebehu dnešného popoludnia zaznamenali zvýšený počet ľudí pred priestorom Národnej rady SR. "Tieto osoby boli opakovane zo strany hliadok PZ vyzývané, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území SR nezhromažďovali," odkázali.

"Opakované výzvy policajtov osoby nerešpektovali a nakoľko na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva," dodali.

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Neskôr večer Slovenská komora zdravotníckych záchranárov informovala o prepustení zadržaných prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Sám Majerský sa následne vyjadril, že sú v poriadku. "v prvom rade chcem poďakovať našim všetkým kolegom za to, že ste a že to so Slovenskom nevzdávate. Policajtom ďakujem za slušné chovanie a rešpekt, súhlasím pravidlá majú platiť pre každého. My sme ale nikoho neburcovali a neprotestovali sme proti vláde a opatreniam. My sme dnes prišli ukázať všetkým, že sme tu...Nie sme okraj spoločnosti. Sme hrdinovia možno len pre naše rodiny," uviedol.

Padajú na hubu

Prezident komory záchranárov Majerský ešte počas akcie odkázal, že dva roky "padajú na huby" a idú "na dno svojich psychických a fyzických síl.“ „V prvej vlne nám ľudia tlieskali, v druhej nám nadávali a v tretej nás napádajú,“ uviedol.

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Hovoril tiež o veľkom tlaku, ktorému sú zdravotníci vystavení a pripomenul, že za dva roky sa s nimi nestretol žiaden predstaviteľ vlády, ani minister zdravotníctva. V čase, keď parlament rokoval o rozpočte na budúci rok tiež pripomenuli, že pre nich sa v ňom počíta so zvýšením platov len o 34 eur v hrubom.

Názorový rozkol v koalícii

Zásah polície voči záchranárom má svoju odozvu aj na politickej scéne, ktorú opäť názorovo rozdelil. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa po rokovaní vlády vyjadril, že aj pre zdravotníkov platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb. "K porušeniu tohto zákazu došlo, neuposlúchli výzvu, preto boli predvedení,“ odkázal.

V podobno m duchu sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý povedal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. „Pred zákonom sme si všetci rovní,” dodal.

Škandalózne zadržanie šéfa záchranárov:
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Nie každý sa však s takýmto názorom stotožňuje. Ostro na takéto slová zareagovala členka poslaneckého klubu SaS Vladimíra Marcinková. "A Kotlebu alebo Fica niekedy niekto zadržal keď po Slovensku organizovali protesty? Kde bola polícia vtedy? Fuj, odporné, hanba nám! Stojím za záchranármi, je to smiešne ako sa im dnes predseda najsilnejšej vládnej strany vysmial a pociťujem hanbu za toto jeho vyjadrenie, keď už jemu nebolo horko niečo také vysloviť," uviedla rozhorčene.

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

"Nepovažujem za šťastné, že sa to celé udialo. Lenže si treba uvedomiť, že je núdzový stav a zákaz vychádzania. Aj policajti si len robili svoju prácu. Budem pozorne sledovať, či si ju budú robiť, aj keď budú v rozpore so zákonom protestovať Fico, Blaha, Mazurek či Harabin. Pretože považujem za nonsense, aby si kde-kto robil antivax protesty, kde nedodržujú opatrenia a tým zvyšujú nápor na nemocnice. Ale na výsluch ťaháme zúfalých a právom nahnevaných zdravotníkov," reagovala šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS). Tá počas zhromaždenia zástupcov záchranárov pozvala aj do parlamentu na výbor, kde spolu s dalšími poslancami asi hodinu diskutovali. 

Kollár chce platiť z vlastného

Predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár sa zasa nechal počuť, že pokuty za protestujúcich záchranárov zaplatí z vlastného vrecka. "Záchranárom by sme mali byť vďační za to, čo pre nás robia. Obzvlášť v týchto časoch. Nie ich ešte aj pokutovať za porušenie zákazu zhromažďovania, keď prídu vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, že ich finančné ohodnotenie nebude navýšené tak, ako im bolo sľúbené," uviedol. 

Záchranári pred parlamentom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Ficovu pomoc odmietli

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico sa dokonca vybral priamo na policajnú stanicu, kde mala byť dvojica záchranárov odvedená. V prípade potreby dokonca hovoril o tom, že im vie zabezpečiť právnu pomoc.

Majerský po prepustení z policajnej ceny uviedol, že takúto pomoc odmietli,"lebo za stav nášho zdravotníctva nemôže táto vláda, ona prišla rovno do pandémie, ale všetky predchadzajúce vlády.Takže pani politici prestaňte riešiť svoje egá a percentá, ale začnite riešiť krajinu...Je to krajina nás všetkých."

Asociácia súkromných lekárov sa vyjadrila k dnešnému zásahu polície voči záchranárom (Zdroj: ASL)

Za záchranárov sa postavila aj Asociácia súkromných lekárov, ktorá vyjadrila zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet na rok 2022. 

Viac o téme: ZáchranáriZhromaždeniePolícia Parlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu