Umelecký svet zasiahla smutná správa: Známy virtuóz prehral boj s vážnou chorobou | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Umelecký svet zasiahla smutná správa: Známy virtuóz prehral boj s vážnou chorobou

Radim Hladík
Radim Hladík
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
04.12.2016 16:00

PRAHA - Vo veku 69 rokov zomrel dnes ráno gitarista Radim Hladík, ktorý okrem iného stál pri zrode legendárnej kapely Blue Effect. Povedal to súčasný spevák kapely Honza Křížek. Hladík podľahol následkom fibrózy pľúc, s ktorou bojoval niekoľko rokov. Sedemdesiatku by oslávil 13. decembra.


"Hrozne nás to mrzí, Radim nám bude veľmi chýbať. Budeme sa snažiť, aby sme ďalej niesli ten odkaz, ktorý sme počas 13 rokov po jeho boku získali," povedal Krížik. Kapela už na začiatku októbra prerušila koncertovanie zo zdravotných dôvodov, posledné vystúpenie absolvoval Hladík s kyslíkovým prístrojom. Na oficiálnych stránkach kapely potom gitarista oznámil, že jeho jedinou šancou je transplantácia pľúc.

Hladík na seba prvýkrát upozornil v druhej polovici 60. rokov ako člen legendárnych Matadors a čoskoro sa stal všeobecne uznávaným domácim kráľom elektrickej gitary a tiež inovátorom. Ako jeden z prvých tuzemských gitaristov použil booster, spätnú väzbu či kvákadlo a aj vďaka tomu často žal nemý úžas poslucháčov.

Na jeseň roku 1968 stál pri zrode Blue Effectu, v ktorom sa začal výrazne prejavovať aj autorsky. V ďalších rokoch kapela viackrát zmenil názov (Modrý efekt, M. efekt) a predovšetkým obsadenie, postavenie Hladíka ako vedúcej postavy však bolo nespochybniteľné. V 90. rokoch vystupoval Blue Effect len ​​výnimočne, od roku 2004 Hladík koncertoval s omladenou zostavou.

Ku gitare sa dostal z trucu, lebo ho nebavilo piano, na ktoré sa učil od svojich piatich rokov. Štúdium konzervatória po dvoch rokoch vzdal a už ako pätnásťročný uspel v konkurze na miesto gitaristu v pražskej beatovej skupine Komety ( "pretože som hral z nôt a že som vedel sólo Nothing Star"). Prvý profesionálny angažmán dostal v roku 1964 v klube Olympik.

Neskôr sa Hladík vďaka svojej všestrannosti realizoval aj v iných žánroch ako v rocku. Pražský rodák spolupracoval napríklad s jazzovým orchestrom Československého rozhlasu, folkovými hudobníkmi Jaroslavom Hutkom a Dagmar Andrtovou-Voňkovou či slovenskými muzikantmi Pavlom Hammelom, Mariánom Vargom a mnohými ďalšími.

Okrem toho písal hudbu pre Laterna magika aj Křižíkovu fontánu alebo k bábkovým aj rozhlasovým hrám. S manželkou Zlatou prevádzkoval umeleckú agentúru a produkoval platne začínajúcim skupinám.


Galéria

Radim Hladík Radim Hladík Radim Hladík Radim Hladík Radim Hladík

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Martin Baumann, Bohdan Kopčák, Milan Kapusta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články