Štvrtok20. jún 2024, meniny má Valéria, zajtra Alojz

SMUTNÁ SPRÁVA z Čiech: Zomrela žena, bez ktorej by nevznikla Dívka na koštěti!

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Filmové studio Barrandov)

PRAHA - Vo veku 95 rokov zomrela v piatok 7. júna spisovateľka a scenáristka Hermína Franková. Bola autorkou kníh pre deti i dospelých. Napísala okrem iného román Lekárnikových holka alebo námet k úspešnej filmovej komédii Dievča na koštěti. O jej úmrtí informoval na webe český PEN klub.

Franková vyštudovala farmáciu na brnenskej Masarykovej univerzite. Jej knihy začali vychádzať na začiatku 60. rokov. V roku 1968 napísala krátku poviedku pre deti Čarodejnička na metle, podľa ktorej o rok neskôr vytvorila námet k rozprávkovej filmovej komédii Dievča na metle. Snímok o mladej čarodejnici Saxane s Petrou Černockou v hlavnej úlohe natočil režisér Václav Vorlíček. Premiéru mal v septembri 1972.

SMUTNÁ SPRÁVA z Čiech:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Profimedia/ČTK)

V 60. rokoch vyšli Frankovia rad kníh pre dospelých, napríklad Deti platia polovicu?, Ženy pod helmou či Blázni a Pytagoras. V nasledujúcej dekáde ale kvôli zákazu publikovania pracovala vo svojom pôvodnom odbore v lekárni a tiež vydala niekoľko kníh pod cudzími menami.

Od začiatku 80. rokov sa Franková snažila vracať k písaniu pod vlastným menom. Vrátila sa k čarodejníckej téme a napísala scenár k sérii fantasy komédií Ohnivé ženy. Neskôr sa podieľala napríklad na scenári projektu Kinolabyrint na výstave v japonskej Osake. Hold milovaným južným Čechám vzdala napríklad v knihách Chlapec od vody či Jupí, ideme do sveta.

Posledná rozlúčka s Frankovou sa bude konať v stredu 19. júna o 13:20 v Malej obradnej sieni strašníckeho krematória v Prahe, informoval PEN klub.

SMUTNÁ SPRÁVA z Čiech:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: penklub.net)

 

Viac o téme: Dívka na koštětiHermína Franková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu