Sobota25. máj 2024, meniny má Urban, zajtra Dušan

SMUTNÁ SPRÁVA z Čiech: Zomrel uznávaný český tanečník a herec Vlastimil Harapes (†77)!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Tv Prima)

PRAHA - Český umelecký svet prežíva obrovský smútok. Vo veku 77 rokov zomrel jeden z najslávnejších českých tanečníkov a herec Vlastimil Harapes. Umelec podľahol dlhej chorobe!

Ako informoval tlačovaý hovorca českého Národného divadla, Harapes zomrel dnes (v stredu 15. mája) o 12. hodine. „Dnes na poludnie nás opustil po krutej a intenzívnej chorobe jeden z pražských nemocníc emeritný sólista Baletu Národného divadla Vlastimil Harapes,“ vyjadril sa. Umelca roky trápili vážne zdravotné problémy. Ako informoval Blesk, minulý týždeň ho kvôli silnému kašľu previezli na pľúcne oddelenie na Karlovom námestí. 

Vlastimil Harapes sa narodil 24. júla 1946 v obci Droužkovice, ležiacej približne štyri kilometre od Chomutova v rodine nadšených ochotníkov, a teda na javisku stál už ako dieťa.

Galéria: Vlastimil Harapes

S baletom sa bližšie zoznámil na chomutovskej hudobnej škole, potom prešiel na tanečné konzervatórium v Prahe, ktoré absolvoval v roku 1965. Tanec študoval tiež v Petrohrade v baletnej škole Malého akademického divadla (1968).

Od 1. júla 1966 sa stal členom baletu pražského Národného divadla, v roku 1971 jeho sólistom. V rokoch 1987 až 1989 bol sólistom a šéfom baletu Laterny magiky a v rokoch 1990 až 2003 pôsobil ako choreograf a riaditeľ baletného súboru Národného divadla v Prahe. Pracovný pomer s prvou českou scénou ukončil v júli 2009. Od mája 2010 viedol Vlastimil Harapes jeden rok Balet Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

Josef Bek a Vlastimil Harapes
Zobraziť galériu (3)
Josef Bek a Vlastimil Harapes  (Zdroj: RTVS)

Veľký talent, pohybová elegancia, technická vyspelosť a muzikálnosť spolu s výrazne oduševneným zjavom urobili z umelca ideálneho predstaviteľa hlavných úloh diel klasického baletu. Na divadelných doskách predviedol Vlastimil Harapes mnoho výrazných baletných kreácií, zaujal napríklad ako ideálny predstaviteľ princov v baletoch Labutie jazero, Spiaca krásavica, Popoluška či Luskáčik.

V rokoch 1977 až 1983 bol stálym hosťom západonemeckej porýnskej opery v Duisburgu/Dűsseldorfe (Deutsche Oper am Rhein), hosťoval v Škótskom národnom balete, v súboroch Tokyo City ballet, v rímskej Akadémii tanca i v tamojšej opere. Jeho tanečnému umeniu tlieskalo publikum v desiatkach krajín Európy a tiež v Japonsku, v Austrálii, na Kube i v ďalších krajinách.

Meno Vlastimila Harapesa je späté nielen s divadlom a tancom, ale uplatnil sa tiež pred filmovými a televíznymi kamerami. Debutoval v snímke Starci na chmelu (1964). Okrem toho si zahral napríklad v poetickej dráme Markéta Lazarová (1967), v psychologickej dráme Den pro mou lásku (1976), v komédiách Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), v rozprávke Panna a netvor (1978), v dráme Bolero (2004) alebo v televíznych seriáloch F. L. Věk (1970), či Comeback (2008 – 2011).

Vlastimil Harapes
Zobraziť galériu (3)
Vlastimil Harapes  (Zdroj: FS Barrandov)

Vlastimil Harapes je nositeľom titulu zaslúžilý umelec (1976) a národný umelec (1989). V roku 2000 mu Európska únia umenia udelila Európsku cenu Gustava Mahlera za baletné výkony a v roku 2012 si prevzal Cenu Thálie 2011 za celoživotné tanečné majstrovstvo. V roku 2016 vstúpil do siene slávy pražského Národného divadla, na doskách ktorého prežil viac ako 40 rokov.

Viac o téme: Vlastimil Harapes
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu