°C

Piatok, 26. február 2021. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

Za komunistov bolo lepšie, demokracii neveria a volili by Kotlebu: Kríza slovenskej mládeže je vážna

Vzor pre mládež
Vzor pre mládež
Zdroj: Vlado Anjel, SITA
28.11.2019 16:00

BRATISLAVA - Najpopulárnejšou stranou medzi mladými ľuďmi je Ľudová strana Naše Slovensko. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si nechala vypracovať Rada mládeže Slovenska na vzorke 585 respondentov vo veku 18 až 29 rokov.


Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí, nasleduje koalícia strán Progresívne Slovenska a Spolu (PS/Spolu), ktorá je medzi mladými rovnako populárna ako strana Sme rodina. Oproti minuloročnému prieskumu sa ukazuje, že v súčasnosti je rozhodnutých voliť viac mladých.

Strana Mariána Kotlebu by získala 13,7 percenta hlasov zo všetkých voličov vo veku 18 - 29 rokov. V prípade, že by išlo iba o rozhodnutých voličov, získala by 18,9 percenta a volil by ju teda takmer každý piaty mladý Slovák. 

Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí

Druhou najpopulárnejšou je strana Za ľudí, získala by 9,3 percenta. PS/Spolu a Sme rodina majú zhodne 8,6 percenta. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 7,2 percenta, Smer-SD 6,8 percenta. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu v prípade, že by volili iba mladí, je SaS s piatimi percentami.

ĽSNS by najčastejšie volil ľudia, ktorí si myslia, že November '89 mal na Slovensko negatívny vplyv. Prieskum ďalej ukázal, že kotlebovci už nie sú stranou prvovoličov, 75 percent z nich je starších ako 22 rokov. Ich voliči si tiež myslia, že voľby sú plytvaním času a peňazí a demokracia nie je pre Slovensko najlepším politickým systémom.

Naopak podľa mladých voličov PS-Spolu, Kresťanskodemokratického hnutia a Za ľudí mal November '89 na slovenskú spoločnosť pozitívny vplyv. Myslí si to viac ako 80 percent respondentov. Z merania vyplynulo, že v porovnaní s minulým rokom je nerozhodnutých pre konkrétnu politickú stranu menej mladých voličov. V roku 2018 ich bolo 28 percent a tento rok ide o 17,2 percenta.

RmS združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú práci s deťmi a mládežou. V súčasnosti ich zastrešuje 25, každá z nich je formálne zaregistrovaná ako občianske združenie alebo nezisková organizácia. Všetky spolu združujú viac ako 60-tisíc detí a mladých ľudí. RmS vznikla v roku 1990 ako občianske združenie.


Galéria

Vzor pre mládež Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články