°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

SMK sa pripravuje na voľby: Ponúkame 75 miest! Chceme byť súčasťou riešenia

Predseda strany SMK József Menyhárt
Predseda strany SMK József Menyhárt
Zdroj: TASR/Marko Erd
20.09.2019 17:28

BRATISLAVA – Strana maďarskej komunity bude od budúceho týždňa rokovať najprv s maďarskými a od októbra so slovenskými demokratickými subjektmi o spoločnom postupe pri úsilí o zmenu vlády a pomerov na Slovensku. Naďalej platí ponuka 75 miest na kandidátke pre nominantov iných strán, hnutí a nestranníkov. Informoval o tom tlačový tajomník SMK Róbert Králik.


Cieľom tohto postupu je podľa stanoviska strany nastolenie čo najširšej jednoty a zosúladenia programových cieľov, aby bol postup prijateľný pre celú voličskú základňu. Dohoda a rokovania s maďarskými a slovenskými subjektmi majú zabrániť prepadnutiu hlasov maďarských voličov a zabezpečiť, aby SMK bolo „súčasťou riešenia, ktoré môže byť zárodkom novej vlády“.

V doterajších volebných prieskumoch sa SMK dlhodobo objavuje pod hranicou zvoliteľnosti. V lete sa po rokoch stretla na rokovaniach s vládnym Mostom-Híd, ktorý sa v posledných prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Hovorili aj o vytvorení koalície či spoločnej kandidačnej listiny. Napokon sa ale na spolupráci nedohodli. 

SMK by mala ešte rokovať napríklad s neparlamentnou stranou Maďarské fórum. Opozičné hnutie OĽaNO na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave pozvalo SMK za rokovací stôl, kde sa s ňou chce rozprávať o predvolebnej spolupráci. Hnutie tak chce pomôcť maďarskej menšine, aby aj po budúcoročných voľbách mala svojich zástupcov v parlamente.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články