°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

V novom PRIESKUME už aj Druckerovci: Kiska predbehol SaS, prvá trojka však stratila

Robert Fico, Michal Truban a Marian Kotleba
Robert Fico, Michal Truban a Marian Kotleba
Zdroj: SITA/Branislav Bibel/Martin Medňanský/Alexandra Čunderlíková
19.09.2019 12:00

BRATISLAVA - Agentúra Focus v týchto dňoch prichádza s ďalším prieskumom verejnej mienky v oblasti politického diania. Politické percentá sa opäť modifikovali. Niektorí narástli a iní padli. Sú aj takí, ktorí sa nachádzajú hlboko pod hranicou piatich percent, ktoré sú vyžadované na to, aby sa hnutie do parlamentu dostalo.


Vo vzorke 1027 respondentov sa odpovedalo na otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?"

Svoju líderskú pozíciu si stále drží strana Smer, ktorá zostáva so ziskom 21,7 naďalej neohrozená, no oproti augustu ide o 0,1 percentnú stratu. Na druhom mieste by sa vo voľbách ocitla koalícia strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu - občianska demokracia so 13,3 percentami a tretia by skončila ĽSNS s 10,6 percenta hlasov.

V novom PRIESKUME už
Zdroj: Agentúra Focus

Prieskum sa uskutočňoval od 11. augusta do 17. septembra. Ten pokračuje hnutím Sme rodina - Boris Kollár, ktoré zaznamenalo nárast na 7,2 percentá. Kresťanskí demokrati so svojimi 6,9 percentami sú pred národniarmi (SNS) so ziskom 6,8 percent. U obidvoch hnutí však ide o percentuálny pokles. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získali 6,8 percent hlasov u respondentov prieskumu. Za nimi sa nachádza hnutie Za ľudí, ktoré narástlo o 1,5 percenta.

Pokles zaznamenali aj Sulíkovci a Sloboda a Solidarita tak získala 6,4 percent hlasov. Nasledujú hnutia pod 5-percentnou hranicou, kde sa nachádzajú aj strany reprezentujúce maďarské menšiny na Slovensku. Most-Híd by získal 4,1 percenta a SMK 3,3 percent. Za nimi sa nachádza už aj novovznikajúca strana Tomáša Druckera Dobrá voľba. Tá má v prieskume premiéru so ziskom 2,1 percenta.

Tomáš Drucker ešte len dnes predstavil niektorých členov vznikajúcej strany
V novom PRIESKUME už
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Rozhodujúci sú kollárovci

Smer by teda získal 38 mandátov a koaličný partner SNS 12. Keďže je navyše Most pod 5-percentnou hranicou je viac ako jasné, že súčasná vládna koalícia by už vládu opätovne nezložila.

Opozičníci by potrebovali podporu Borisa Kollára. PS/SPOLU by mali 23 mandátov, KDH 12, Za ľudí 11 a SaS 11, čo predstavuje dokopy len 57 mandátov, čo na vládu nestačí. Hnutie Borisa Kollára by malo ďalších 13 mandátov čo je dokopy stále len 70 mandátov a nestačí to na vládu. Rozhodnúť by muselo OĽaNO so svojimi 12 mandátmi. Predseda Igor Matovič však vyhlasuje, že odmieta otváranie témy registrovaných partnerstiev a takú vládu nepodporia.

Zastavenie poklesu je pre Kollára pozitívnou správou

Mierny vzrast preferencií hnutia Borisa Kollára Sme rodina považuje Martin Slosiarik z agentúry Focus za pohyb v rámci štatistickej chyby. „Tam je ťažké hovoriť o nejakých jednoznačných dôvodoch. Situácia Borisa Kollára je skôr pozitívna v tom, že nestráca, že sa drží okolo tej sedmičky. Ani prezidentské voľby, ani európske voľby neboli pre túto stranu pozitívnou správou. V jednom prípade prezidentský kandidát prepadol, v druhom prípade nedosiahli päťpercentnú hranicu, dá sa povedať, že neboli na žiadnej pozitívnej vlne. Čiže pre Borisa Kollára a jeho stranu je pozitívne, že sa im podarilo pokles nejakým spôsobom zastaviť,“ komentoval Slosiarik. Pripísať to podľa neho možno aj terénnej kampani, ktorú strana robí.

Výsledok strany Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku je podľa Slosiarika najlepší, aký táto strana v ich meraniach dosiahla, odkedy existuje. „Strana sa prehupla cez šesť percent, pravdepodobne je to výsledok toho, že sa im darí do verejnosti viac zavádzať značku. Je to výsledok komunikácie aj viditeľnosti tej strany, boli aj viac prítomní v médiách,“ zhodnotil Slosiarik.

Progresívci už mali aj lepšie časy

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-OD mala už aj lepšie výsledky, ako aktuálnych 13,3 percenta. „V prvom z našich augustových prieskumov – lebo sme robili dva – mali dokonca 14,9 %, v ďalšom 14,0 %,“ pripomenul analytik. Mierny vzostup strany Za ľudí a mierny pokles koalície PS/Spolu možno podľa neho pripísať istej blízkosti týchto strán. Nejde síce o spojené nádoby, ale je možné, že voliči sa medzi týmito dvoma stranami prelievajú, povedal. Podotkol, že Andrej Kiska je, pokiaľ ide o stranícku politiku, tiež nováčik. Na miernom poklese PS/Spolu sa mohla prejaviť aj oneskorená reakcia voličov na videá, ktoré sa objavili okolo lídra PS Michala Trubana - Truban musel vysvetľovať podozrenia z užívania drog v minulosti. Podľa Slosiarika chvíľu trvá, kým volič takéto informácie spracuje.

Dobrej voľbe Tomáša Druckera, bývalého ministra zdravotníctva z vlády Roberta Fica, a tiež krátko ministra vnútra vo vláde Petra Pellegriniho, nameral Focus iba 2,1 %. Podľa agentúry AKO mala táto strana nedávno 7,4 percenta. Slosiarik upozorňuje, že sa tu presne prejavil rozdiel medzi tým, či sa v prieskume pýtajú iba na Dobrú voľbu, ako to urobil Focus, alebo spoja stranu s menom Tomáša Druckera, ako to urobilo AKO. Podľa Slosiarika sa ukazuje, že Tomáš Drucker je zatiaľ silnejšia značka ako Dobrá voľba a pre jej zviditeľnenie bude ešte musieť niečo urobiť.


Galéria

Robert Fico, Michal Truban Tomáš Drucker ešte len

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články