°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Čižnár sa neobráti na Ústavný súd v súvislosti s rozsudkom v prípade ĽSNS

Jaromír Čižnár
Jaromír Čižnár
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
29.07.2019 09:35

BRATISLAVA – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár rozhodol, že nepodá na Ústavný súd SR návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu SR z konca apríla tohto roka, ktorým bola zamietnutá jeho žaloba na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.


Čižnár podal návrh na rozpustenie ĽSNS v máji 2017. „Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár rozhodol, že nepodá Ústavnému súdu Slovenskej republiky návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 29.4.2019, ktorým bola zamietnutá jeho žaloba na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naša Slovensko,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa GP Andrea Predajňová. 

Čižnár rešpektuje rozhodnutie NS SR

Podľa jej slov rozhodnutie NS SR preskúmali vecné odbory GP SR vrátane odboru legislatívy a ústavného práva, pričom dospeli k záveru, že nie sú splnené ústavné podmienky na podanie návrhu na začatie konania pred ÚS SR podľa článku 129 odseku 4 Ústavy Slovenskej republiky. Podľa tohto ustanovenia ÚS SR nerozhoduje o rozpustení politickej strany alebo politického hnutia, ale o tom, či rozhodnutie NS SR o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo politického hnutia je v súlade s ústavnými a inými zákonmi.

Čižnár sa neobráti na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár rešpektuje rozhodnutie NS SR. S časťou odôvodnenia rozhodnutia, kde NS SR posudzuje proporcionalitu vo vzťahu k bezprostrednosti ohrozenia demokracie, sa však nestotožňuje. Generálny prokurátor SR je toho názoru, že vyhodnotenie, či existuje bezprostredné riziko pre demokratickú spoločnosť, nie je predsa možné až za situácie, keď má politická strana dostatočný počet poslancov na realizáciu svojich programových cieľov," zdôraznila hovorkyňa GP SR.

Žaloba mala svoj význam

Podľa Čižnára, ak politická strana predstavujúca ohrozenie demokracie získa reálny potenciál politickú zmenu realizovať, nepochybne jedným z jej prvých krokov s istotou bude vylúčenie možností jej rozpustenia. Verdikt NS SR bol GP SR doručený 28. mája. Lehota na prípadné podanie návrhu na preskúmanie rozsudku súdu je dva mesiace od jeho doručenia. „Generálny prokurátor SR je presvedčený, že v čase podania jeho žaloby na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá bola podaná 24.5.2017, existovali dôvody na jej rozpustenie,“ uviedla GP v stanovisku. 

Čižnár sa neobráti na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

„Toto takmer dvojročné obdobie, počas ktorého bola politická strana Kotleba – ĽSNS oboznámená s obsahom žaloby a konfrontovaná s možnosťou jej rozpustenia, veľkou mierou prispelo k tomu, že strana zmiernila svoje verejné vystúpenia a vyjadrenia. V tomto smere generálny prokurátor SR konštatuje, že žaloba mala svoj význam,“ dodala Predajňová.

Riziko nie je dostatočne bezprostredné

Senát NS SR pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej na svojom verejnom pojednávaní 29. apríla zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS. Zemková vtedy zdôraznila, že posúdili jednotlivé dôkazy obžaloby. V súvislosti s ohrozovaním demokracie bol podľa jej slov najdôležitejší prvok bezprostrednosti. Skonštatovala, že riziko nie je dostatočne bezprostredné, pretože strana nemá dosť poslancov v parlamente na to, aby sama schválila zákony, ktoré by mohli demokraciu ohroziť.

Čižnár sa neobráti na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Argumentáciu obžaloby opierajúcu sa o trestné konania v prípade predsedu strany a jej dvoch poslancov, ktorými sa zaoberali a zaoberajú súdy, nebolo podľa jej slov možné považovať za priťažujúcu okolnosť pri rozhodovaní. Podotkla, že do skončenia trestných konaní platí prezumpcia neviny a že NS vo veci rozpustenia ĽSNS rozhodoval ako správny súd a nie ako trestný. Žaloba bola podľa jej slov nedostatočne podložená.

Čižnár podľa návrh v máji 2017

Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Čižnár v máji 2017. Prvý raz sa začalo vo veci konať 9. apríla tohto roka. Zástupca GP SR, prokurátor Ivan Minár (od júna odišiel Minár do starobného dôchodku, poznámka TASR) vtedy argumentoval protirómskymi prejavmi strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označila táto strana za totalitný.

NS SR už raz, a to koncom februára 2006, rozhodoval o zákaze činnosti krajne pravicovej strany Slovenská pospolitosť - Národná strana, ktorej viacerí členovia čelili vtedy obvineniam z trestných činov. Dôvodom na jej rozpustenie bola podľa vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku skutočnosť, že strana svojimi stanovami, programom a činnosťou na území SR porušovala Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Následne NS SR predchodkyňu ĽSNS začiatkom marca 2006 zakázal.


Galéria

Jaromír Čižnár

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články