Odštartovali voľby do Európskeho parlamentu: Prvými voličmi sú Holanďania a Briti | Topky.sk

°C

Pondelok, 11. november 2019. Meniny má Martin, Maroš, zajtra Svätopluk.

Odštartovali voľby do Európskeho parlamentu: Prvými voličmi sú Holanďania a Briti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias
23.05.2019 08:30

BRUSEL - Otvorením volebných miestností v Holandsku a Spojenom kráľovstve sa vo štvrtok začali voľby do Európskeho parlamentu. Británia je v EP zastúpená 73 poslancami, holandskí voliči rozhodujú o 26 zástupcoch, uvádza sa v dokumente zverejnenom na webovej stránke EÚ.


Ostatné krajiny Únie budú o svojich zástupcoch v 751-člennom pléne hlasovať v piatok, sobotu a nedeľu, píše internetové vydanie britského denníka The Guardian a dodáva, že v nedeľu sa voľby konajú v 21 členských krajinách. Írski voliči pôjdu k volebným urnám v piatok a v Lotyšsku, na Malte a na Slovensku sa voľby do EP konajú v sobotu. Obyvatelia Česka môžu hlasovať počas dvoch dní - v piatok a v sobotu.

Výsledky volieb nemôžu byť zverejnené, prv než sa zatvoria volebné miestnosti v poslednej krajine, ktorou je Taliansko. Európsky parlament podľa Guardianu očakáva, že prvé výsledky na základe tzv. exit-pollov by mohli byť známe v nedeľu okolo 23.15 h SELČ. Volebné miestnosti v Taliansku budú otvorené v nedeľu od 07.00 do 23.00 h SELČ.

V Českej republike budú môcť občania voliť v piatok od 14.00 do 22.00 h SELČ a v sobotu od 08.00 do 14.00 h SELČ. V Česku, Írsku, na Malte a Slovensku nie je možné voliť zo zahraničia, uvádza na svojej webovej stránke televízia Euronews. Volebné miestnosti v Holandsku sa otvorili o 07.30 h SELČ. Briti budú môcť voliť od 08.00 do 23.00 h SELČ, uvádza na internete denník Daily Express.

Británia uskutočnenie volieb s konečnou platnosťou potvrdila začiatkom mája. Spojené kráľovstvo malo podľa pôvodného scenára Európsku úniu opustiť 29. marca. Lídri 27 členských krajín Únie stanovili za nový dátum brexitu 31. október. Jednou z podmienok odkladu je zároveň to, že ak bude Británia do 23. mája, keď sa začnú eurovoľby, stále členom EÚ, bude sa musieť na tomto hlasovaní zúčastniť. Ak by v takomto prípade voľby neusporiadala, došlo by 1. júna automaticky k brexitu bez dohody.

V prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ by mal počet kresiel v EP klesnúť z terajších 751 na 705. Európsky parlament je zákonodarná inštitúcia EÚ, do ktorej si svojich zástupcov každých päť rokov volia priamo občania. Parlament vo väčšine oblastí prijíma legislatívu spolu s Radou EÚ, ktorá pozostáva zo zástupcov vlád členských krajín.

Definitívne výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h

Definitívne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) budú zverejnené v nedeľu (26. 5.) po 23.00 h. K dispozícii budú po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Štatistického úradu (ŠÚ) SR Jana Morháčová. Výsledky zverejnia na stránke www.volbysr.sk. Priebežné výsledky nebudú podľa hovorkyne k dispozícii, lebo voľby vo väčšine štátov EÚ budú aj počas nedele.

Definitívne výsledky budú obsahovať okrem iného informácie o platných hlasoch a účasti na voľbách. K dispozícii budú údaje o preferenčných hlasoch pre kandidátov postupujúcich strán, taktiež údaje o výsledkoch prednostného hlasovania pre postupujúce politické subjekty a údaje o zvolených poslancoch do europarlamentu. "Obsahuje aj označenie jedného z poslancov, ktorý sa ujme mandátu až po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, určeného štátnou komisiou pre voľby," doplnila hovorkyňa. Na webe ŠÚ SR zverejní aj údaje o počte prednostných hlasov pre všetkých zaregistrovaných kandidátov.

ŠÚ SR zabezpečí podľa Morháčovej výsledky hlasovania vo voľbách do EP prostredníctvom 50 odborných sumarizačných útvarov (OSÚ) na území celého Slovenska. "Počas volebnej noci zo soboty (25. 5.) na nedeľu (26. 5.) bude na týchto pracoviskách pôsobiť 1200 ľudí. Sumarizačné útvary musia spracovať zápisnice z 5951 okrskov na Slovensku," uviedla. 

Na spracovanie výsledkov ŠÚ SR použije integrovaný volebný informačný systém IVIS. O elektronické spracovanie volebných výsledkov prejavila záujem takmer polovica miest a obcí Slovenska, čiže 3197 okrskov. V sobotu budú obyvatelia voliť 14 europoslancov, vyberať môžu z 31 politických subjektov. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články