°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Smolková: Ľudia by mali ísť voliť, výhody EÚ už berú ako samozrejmosť

Monika Smolková
Monika Smolková
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
13.05.2019 12:00

ŠTRASBURG – Ľudia by mali ísť voliť v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP), pretože výhody, ktoré poskytuje každému občanovi Slovenska, ale aj celej EÚ, sú neskutočné. Ľudia si ich už neuvedomujú, berú ich ako samozrejmosť. Napríklad voľný pohyb osôb, tovaru a služieb, je jednou z nich. Uviedla to europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) z frakcie európskych socialistov.


"Dnes ideme na kávu do Maďarska alebo do Poľska na nákupy, alebo kamkoľvek inde. Vidíme, že keď ideme na dovolenky, nemusíme sa preukazovať dokladmi, a keď, tak nestojíme v radoch, nemusíme otvárať kufre auta. To sú vymoženosti, ktoré si už mladá generácia nepamätá. Boli deti, alebo vôbec ešte neboli na svete, keď sa toto dialo. My starší si to pamätáme, ale musíme dávať jasný odkaz mladšej generácii, že spoločná Európa má veľa výhod, aby išli voliť, lebo si ju potrebujeme uchrániť," zdôraznila Smolková. 

Upozornila na to, že je si z čoho vyberať, konkrétne z 31 politických strán, ale je potrebné, aby si voliči overili každý jeden program. Má pre nich jasné odporúčanie — nech sa dožadujú stretnutia s kandidátmi a nech im vysvetľujú, o čom je EÚ. "Dnes je na internete všetko dostupné. Práva, povinnosti, možnosti, právomoci. Nech sa potom rozhodnú a nech sa vopred pýtajú kandidáta, ktorého chcú voliť, do akej frakcie pôjde, pretože je  veľmi dôležité, či bude niekde na okraji alebo nezaradený. Nezaradení skutočne veľa nezmôžu. Bude tu sám za seba, ale nie za Slovensko. Nemá takú silu, ako veľké frakcie, ktoré sa združujú, ktoré komunikujú a rokujú. Doteraz bola vždy taká prax, že keď sa dve, tri veľké frakcie dohodli, tak to prešlo naprieč politickým spektrom," povedala Smolková.

Apelovala by najmä na mladých ľudí, keďže "spoločná Európa je už možno viac o ich projekte". Taktiež sa domnieva, že ak sa nájde v rodine mladý zanietený človek, potom ľahko presvedčí aj svojich rodičov a starých rodičov, aby išli voliť. Program pre mladých ako Erasmus plus, či ochrana práv spotrebiteľov, to sú podľa nej konkrétne príklady práce europoslanca a jeho možnosti.

"Tých výhod a pozitív, čo môže robiť konkrétny poslanec, je skutočne množstvo, len netreba sľubovať nereálne, pretože ľudia to nerozlišujú a potom zvíťazia populisti. (Nigel) Farage, nech mi je odpustené, ale on tu robil len populizmus, vo výbore, ktorého bol členom, bol možno trikrát, absolútne sa nezapájal do činnosti. Gro práce poslanca v EP je vo výboroch, kde je spravodajca, kde dáva pozmeňujúce návrhy, kde hodnotí správu, predkladá, rokuje a potom už príde do pléna na schválenie, ale na základe jeho odporúčania. Čiže, každý kto sa chce uplatniť v danej oblasti, sa vie uplatniť, ale nie je to o populizme, je to o práci," uviedla Smolková.

 Konštatovala, že naprieč Európou sa šíri vlna populizmu. Populistické strany podľa nej využili migračnú krízu ako tému číslo jeden a aj naďalej ju budú zneužívať. V otázke brexitu by podľa nej mali britskí poslanci zastávať svoje funkcie, kým z EÚ nevystúpia. "Keď sa rozhodnú vystúpiť, tak vystúpia. Pokiaľ sa nerozhodnú vystúpiť, budú tu na päť rokov. Môžu urobiť opätovne referendum tak, ako sa rozhodnú ľudia Veľkej Británie. Myslím si však, že už by sa mali rozhodnúť, pretože, sme z nich skutočne nervózni. Každý týždeň, každú hodinu vieme, čo nechcú, ale ešte sme sa nedozvedeli, čo chcú," dodala Smolková.

Novozvolených poslancov budú podľa nej čakať témy ako rozpočet, rozhodnutie o tom, ako ďalej bude EÚ prosperovať a či bude prijímať ďalšie členské štáty. Sama by podporila vstup Ukrajiny a Čiernej Hory, ktorá podľa nej urobila veľký pokrok a teda jej nič nebráni v tom, aby v najbližšom volebnom období bola členským štátom EÚ.

Slováci si budú voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci sú volení na päťročné volebné obdobie. Štatistický úrad SR by mal vyhlásiť oficiálne výsledky volieb do EP na Slovensku v nedeľu v noci (26. mája).  
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články