Poriadne mastná kampaň na eurovoľby: TOTO je suma, ktorú môžu politické strany minúť | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Poriadne mastná kampaň na eurovoľby: TOTO je suma, ktorú môžu politické strany minúť

Europarlament
Europarlament
Zdroj: TASR/AP
24.02.2019 20:35

BRATISLAVA - Politické strany môžu minúť na kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu najviac tri milióny eur. Kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom konania volieb, teda 22. mája o 23.59 h. Informuje o tom ministerstvo vnútra na svojej webstránke.


Stranám a koalíciám uplynie v nedeľu možnosť podať kandidačnú listinu pre tieto voľby. Kandidátku podávajú v listinnej podobe aj elektronicky. Môžu na nej uviesť najviac 14 kandidátov. K listine musia dať aj potvrdenie o uhradení volebnej kaucie vo výške 1700 eur.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Šesť poľských opozičných strán pôjde do eurovolieb spoločne

Šesť poľských opozičných strán vytvorilo tzv. Európsku koalíciu pre májové eurovoľby. Informovala o tom v nedeľu poľská spravodajská stanica TVN24. Poľská opozícia sa takto zjednotila v snahe efektívnejšie čeliť vládnej konzervatívnej strane Právo a spravodlivosť (PiS). Spolupráca v eurovoľbách by mohla pripraviť cestu pre prípadný spoločný postup opozície pred tohtoročnými voľbami do poľského parlamentu a budúcoročnými prezidentskými voľbami v Poľsku. 

Aktuálne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že PiS by mohla vo voľbách do európskeho aj poľského parlamentu prehrať práve so zjednotenou opozíciou. Grzegorz Schetyna, predseda hlavnej opozičnej strany Občianska platforma (PO), uviedol, že novovytvorená predvolebná koalícia chce ochrániť Poľsko pred protieurópskymi silami, ktoré oslabujú pozíciu Varšavy v rámci EÚ.

Alianciu spoločne s PO vytvorili strany Moderná (Nowoczesna), Zväz demokratickej ľavice (SLD), Poľská ľudová strana (PSL), Strana zelených a strana Teraz! Vládnuca strana PiS už v sobotu - v rámci predvolebnej kampane - prisľúbila Poliakom ďalšie sociálne výhody, z ktorých budú profitovať najmä mladí ľudia a dôchodcovia.

Rozšírenie štedrého sociálneho programu, ktorý PiS zabezpečuje vedúcu pozíciu v prieskumoch verejnej mienky už od roku 2015, keď sa dostala k moci, oznámil na zjazde strany jej predseda Jaroslaw Kaczynski, informovala agentúra AP. Kaczynski, ktorý je v Poľsku vôbec najvplyvnejším politikom, aktuálne čelí obvineniam, že bol zapletený do nezákonných obchodných rokovaní a že žiadal úplatok od podnikateľa. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články