Sobota22. jún 2024, meniny má Paulína, Paula, Pavla, zajtra Sidónia

Mimovládky podali trestné oznámenie za prezidentské bilbordy Kotlebu

Marian Kotleba Zobraziť galériu (2)
Marian Kotleba (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA - Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP), Slovak Political Watchdog (SPW) a Dúhové Slovensko, n. o., v pondelok podali trestné oznámenie na stranu ĽSNS a jej prezidentského kandidáta Mariana Kotlebu.

Jeho bilbordy s textom "Rodina je muž a žena. Stop LGBT!" totiž vnímajú ako výzvu a diskrimináciu, a porušovanie ľudských práv časti obyvateľov. "Všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovaniu k nenávisti k skupine pre jej sexuálnu orientáciu. Je skutočne možné uvažovať o tom, že slovné spojenie Stop LGBT! je výzva na fyzické útoky voči osobám, vzhľadom na to, kto to hovorí, ale tento výklad už nechám na súd," uviedol právnik IĽP Daniel Grejták.

Kotleba pre bilboardy čelí
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: R. Maťaš)

Mimovládky zároveň spustili petíciu adresovanú firme, ktorá pútače prenajala. Žiadajú ju, aby nenávistný obsah odstránila. Za prvý deň ju podpísalo viac ako 3500 ľudí. Milan Uhrík z ĽSNS v reakcii uviedol, že trestné oznámenie zatiaľ strana nebude komentovať, keďže ho ešte ani nevidela.

Kotlebov predvolebný vizuál nie je v rozpore s legislatívou SR, tvrdí spoločnosť EuroAWK

Na základe analýzy spoločnosti EuroAWK vizuál - bilbord s textom „Rodina je muž a žena. Stop LGBT! Marian Kotleba, konečne slovenský prezident“ nie je v rozpore s platnou legislatívou Slovenskej republiky. Spoločnosť tak reagovala na postoje mimovládnych organizácií, ktoré vyjadrili znepokojenie nad uvedeným textom. "Napriek tomu sme však zadávateľa reklamy požiadali o dodanie nových plagátov s iným motívom. Po ich dodaní tieto následne využijeme na prelepenie predmetných plôch," informoval obchodný riaditeľ spoločnosti Róbert Lenárt.

Viac o téme: PrezidentBilbordKandidatúraĽSNSMarian Kotleba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu