°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Filipíny potrápili zemetrasenia so stovkami dotrasov: Strach zostať doma, hlásia zranených

Zdroj: SITA/Agnes Salengua Nico via AP
28.07.2019 06:29

MANILA - Tisíce obyvateľov mesta Itbayat v najsevernejšej provincii Filipín zostali radšej v noci na nedeľu pod holým nebom, pretože ich oblasť zasiahlo po sérii silných zemetrasení, ktoré si vyžiadali osem ľudských životov, ešte takmer 200 dotrasov. Informovali o tom predstavitelia tamojších úradov.


Po sobotňajších dotrasoch hlásili v meste Itbayat v provincii Batanes najmenej jedného nezvestného. Dotrasy spôsobili zranenia 63 ľuďom a poškodili domy a ďalšie stavby. Budovy boli zväčša postavené z kameňa a cementu, ako ochrana pred silnými tajfúnmi, ktoré sa cez provinciu preháňajú.

"Prší tu a okolo 2000 obyvateľov trávilo noc na námestí," uviedol starosta mesta Raul De Sagon pre rozhlasovú stanicu DZBB so sídlom vo filipínskej metropole Manila. "Ísť do domov naháňa strach, pretože dotrasy sú ešte časté. Niektoré sú mierne a po nich nasledujú silné," vysvetlil.

Filipíny potrápili zemetrasenia so
Zdroj: SITA/Agnes Salengua Nico via AP

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 5,4 zasiahlo Itbayat v sobotu pred svitaním a zobudilo obyvateľov zo spánku. Po ňom nasledovalo druhé s magnitúdou 5,9 a tretie s magnitúdou 5,8. Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (Phivolcs) zaznamenalo od soboty vyše 180 dotrasov, mali magnitúdu od 2,2 do 5,3.

Filipíny potrápili zemetrasenia so
Zdroj: SITA/Philippine Coast Guard Via AP

"Národná vláda nariadila všetkým dotknutým ministerstvám zmobilizovať a poskytnúť okamžitú pomoc ľuďom, ktorých situácia postihla," uviedol hovorca prezidenta Salvador Panelo, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Filipíny potrápili zemetrasenia so
Zdroj: SITA/AFP NOLCOM Via AP

"Prezident (Rodrigo Duterte) podľa očakávania dnes navštívi obyvateľov provincie Batanes, posúdi rozsah škôd a iniciuje obnovu jednej z najskvostnejších lokalít v našej krajine," dodal hovorca.
 


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články