°C

Utorok, 31. marec 2020. Meniny má Benjamín, zajtra Hugo.

Čína vydala varovanie najvyššieho stupňa pred tajfúnom Lekima

Zdroj: SITA/(AP Foto / Chiang Ying-ying
09.08.2019 08:55

PEKING - Čína vydala v piatok varovanie najvyššieho stupňa pred tajfúnom pre pobrežné oblasti v provincii Če-ťiang na východe krajiny, informovala agentúra AP.


Tajfún Lekima má pevninu zasiahnuť v sobotu ráno, avšak už v priebehu piatka má v provincii Če-ťiang, meste Šanghaj a okolitých provinciách spôsobiť silné dažde a vietor. Vietor podľa čínskeho meteorologického ústavu CMA dosahuje v nárazoch rýchlosť 209 kilometrov za hodinu a tajfún postupuje smerom na severozápad rýchlosťou 13 kilometrov za hodinu.

Čína vydala varovanie najvyššieho
Zdroj: SITA/(AP Foto / Chiang Ying-ying

Lekima v piatok prešiel ponad severovýchodnú časť ostrova Taiwan, kde v niektorých oblastiach zatvorili úrady a školy. Severovýchodné pobrežie Taiwanu zasiahlo vo štvrtok zemetrasenie s magnitúdou 6,0, ktoré spôsobilo škody menšieho rozsahu. Obete na životoch alebo zranených si však nevyžiadalo.

Čína vydala varovanie najvyššieho
Zdroj: SITA/(AP Foto / Chiang Ying-ying

Výstraha červeného stupňa, ktorú Čína v súvislosti s tajfúnom vydala, je najvyššia v štvorstupňovom systém varovania. Situácia si vyžiadala prípravu evakuácie, úrady zrušili vlakové a letecké spojenia a vyzvali lode, aby sa vrátili do prístavov.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články