Voľby už klopú na dvere: Na Slovensku sa už nachádzajú medzinárodní experti, dohliadnu na priebeh | Topky.sk

Sobota, 25. máj 2019. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Voľby už klopú na dvere: Na Slovensku sa už nachádzajú medzinárodní experti, dohliadnu na priebeh

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.03.2019 08:50

BRATISLAVA- Šesť medzinárodných expertov pricestovalo na Slovensko s cieľom posúdiť prípravu a priebeh prezidentských volieb z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu. Volebná hodnotiaca misia je z Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Vedúcim komisie je Alexander Keltchewsky a jeho zástupkyňou je Daria Bogumila Paprocka.


Ako informoval tlačový obor rezortu diplomacie, prijal ich už aj štátny tajomník ministerstva Lukáš Parízek. Pozorovatelia sa sústredia na implementáciu volebnej legislatívy a vyváženosť a nezávislosť mediálneho prostredia. Komisia bude pôsobiť na Slovensku do ukončenia prezidentských volieb, vypracuje hodnotiacu správu do dvoch mesiacov od volieb a zverejní ju.

Súčasťou správy budú aj odporúčania ODIHR zamerané na odstránenie prípadných identifikovaných nedostatkov. Pozorovanie prípravy a priebehu volieb je súčasťou záväzkov účastníckych štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Tejto organizácii Slovensko okrem toho tento rok predsedá.

„Volebná hodnotiaca misia ODIHR hodnotila slovenské parlamentné voľby v roku 2016 ako vedené v súťaživom a pluralitnom prostredí. Medzinárodní experti ocenili všeobecné dodržiavanie základných práv a slobôd, vyvážené podmienky pre kampaň a vysoký stupeň dôvery verejnosti v nestrannosť volebnej administratívy," uviedol Parízek. Slobodné, spravodlivé a transparentné voľby v súlade s národnou legislatívou a medzinárodnými záväzkami predstavujú jeden z pilierov modernej demokratickej a prosperujúcej krajiny.

Dôjde k zlepšeniu

Správa ODIHR z návštevy SR zverejnená v januári 2019 konštatuje, že existujúci právny rámec obsahuje rad pozitívnych zmien a dodatkov od roku 2014 vrátane špecifikovania postavenia a úloh Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V ostatných rokoch ODIHR na medzinárodnej úrovni aktualizoval a prispôsobil svoje činnosti v oblasti pozorovania volieb a vypracoval niekoľko foriem aktivít súvisiacich s voľbami, aby účinne reagoval na potreby účastníckych štátov. Cieľom je zlepšovať volebné postupy v členských štátoch OBSE a vo svete a posúdiť volebné procesy v širšom spektre účastníckych štátov. Pozorovanie volieb je súčasťou dohôd všetkých účastníckych štátov OBSE, ktoré pozvaním volebných pozorovateľov pod patronátom úradu ODIHR demonštrujú ich transparentnosť, nezávislosť a dodržiavanie demokratických princípov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa koná 16. marca 2019. Výsledky volieb prezidenta SR nájdete na tomto odkaze. Výsledky budeme aktualizovať priebežne už počas volebnej noci.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články