Kauza únosu Vietnamca nekončí: SaS vyzýva ministra Lajčáka na odvolanie veľvyslanca | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Kauza únosu Vietnamca nekončí: SaS vyzýva ministra Lajčáka na odvolanie veľvyslanca

Richard Sulík a Ľubomír Galko
Richard Sulík a Ľubomír Galko
Zdroj: Jan Zemiar
19.10.2018 13:10

BRATISLAVA - Strana SaS vyzýva ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), aby znížil zastúpenie Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku na nižšiu diplomatickú úroveň, akou je prítomnosť veľvyslanca. Uvádza to vo svojom stanovisku.


"Vietnamská vláda hrubo zneužila Slovensko pri únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha tým, že využila na jeho prepravu naše územie a nakoniec aj slovenský vládny špeciál. Hoci vietnamská vláda nedokáže vysvetliť, ako sa Trinh Xuan Thanh dostal z Nemecka do Vietnamu, prostredníctvom svojho veľvyslanca systematicky zavádza slovenskú vládu aj verejnosť, pretože odmieta za únos prevziať zodpovednosť," povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Martin Klus. 

Svedectvo vysokých predstaviteľov Vietnamu by podľa SaS pomohlo orgánom činným v trestnom konaní na Slovensku vyvrátiť alebo potvrdiť podozrenia, že na únose Thanha vedome spolupracovali vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, jeho štátna tajomníčka Denisa Saková (obaja Smer-SD) a šéf protokolu ministerstva Radovan Čulák. 

Reakcia ministerstva

Pokiaľ Slovensko nedostane z Hanoja vierohodné vysvetlenie, ako sa ich unesený občan dostal do Vietnamu, budú slovensko-vietnamské bilaterálne vzťahy zmrazené. Uviedol to hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Boris Gandel v reakcii na výzvu SaS, aby šéf rezortu diplomacie Miroslava Lajčák (nom. Smeru-SD) odvolal vietnamského veľvyslanca.

Dodal, že odpoveď z Vietnamu po stretnutí ministrov zahraničných vecí oboch krajín v New Yorku zatiaľ rezort nedostal. "Slovensko je seriózny štát a voči vietnamskej strane vyvodí razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa v plnej miere oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia, ktorým dnes čelí vietnamská strana," doplnil. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články