Štvrtok20. jún 2024, meniny má Valéria, zajtra Alojz

Humoristka z Jojky: Svadobné FOTO... vydávala sa ako 19-ročná!

Oľga Feldeková Zobraziť galériu (4)
Oľga Feldeková (Zdroj: TV JOJ)

BRATISAVA - Jojkárska glosátorka je okrem iného aj spisovateľka, novinárka, dramaturgička a scenáristka. Humor je u Oľgy Feldekovej prevažujúcim postojom aj k vážnym životným okamihom a situáciám. Životné skúsenosti jej poskytli nadhľad, preto dobrosrdečnou iróniou reflektuje na realitu okolo seba.

Oľga Feldeková (rodená Lukáčiová) sa narodila 28. marca 1943 v Martine. Vyrastala v Tvrdošíne na Orave. Po maturite pracovala dva roky ako robotníčka v Tesle Orava v Nižnej. Žurnalistiku študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Galéria: Oľga Feldeková

Prvý knižný debut napísala spolu s manželom Ľubomírom Feldekom, za ktorého sa vydala 15. septembra 1962 ako 19-ročná. Majú spolu päť detí. 

Humoristka z Jojky: Svadobné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: archív OF)

Jej prvou väčšou prácou bola próza Prvé lásky (1967), ktorá vyšla na pokračovanie v Pionierskych novinách. Hru Dnes vám hráme v zlatom ráme napísala spolu s manželom v roku 1974. Knižne debutovala knihou pre deti Rozprávky pre dievčatko (1975). Ďalej jej vyšli zbierky poviedok Sťahovanie na mieste (Smena, 1976), Dievča a šťastie (1979).

V rokoch 1977 – 1983 pracovala ako redaktorka Nového slova mladých a ako scenáristka a dramaturgička Slovenského filmu.

Jej najznámejším literárnym dielom je román Veverica z roku 1985, ktorý nadväzuje na najlepšie tradície slovenskej lyrizovanej prózy. Ľúbostný príbeh z tragickým koncom sa odohráva v povojnových rokoch na severe Slovenska v kraji, z ktorého rozprávkové bytosti odchádzali ako z posledného. Kniha je venovaná fínskemu básnikovi Juhani Peltonenovi, vďaka ktorému sa autorka dozvedela, že slovom "Orava" označujú Fíni vevericu.

Humoristka z Jojky: Svadobné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: archív OF)

Spolu s manželom napísala Oľga Feldeková knihu fejtónov Svet je aj inde (1998). Autorka čitateľov vťahuje do svojho sveta v diele Niekedy spávam v okuliaroch, aby som lepšie videla na sen (2005). Prierez jej fejtónov prináša čitateľom kniha Tajomstvo Sloveniek (2006). Román Oľgy Feldekovej nazvaný Kým som šťastný vyšiel v roku 2013.

Literárny kritik Viktor Kochol o Feldekovej uviedol: "Od Timravy nemala slovenská ženská próza talent s takým sviežim a pritom neľútostne presným pohľadom na svet." Okrem vlastnej tvorby sa tiež venovala prekladaniu z poľštiny.

V roku 1995 si zahrala hlavnú úlohu v hre Teta z Prahy v pražskom divadle Labyrint a postupne sa dostala aj na televízne obrazovky ako vtipná glosátorka a zabávačka. Diváci ju poznajú predovšetkým v televíznej relácie Sedem s r. o., ktorá po presťahovaní sa do inej televízie zmenila názov na Sedem.

Jej kolega a spoluúčinkujúci z televíznych relácii Milan Lasica o Oľge Feldekovej povedal: "Olinku my, sedmičkári, poznáme ako vtipnú, veselú, plnú humoru. Ak sú na Hornej Orave všetci takí ako ona, je najvyšší čas sa ta presťahovať. Čo je zvláštne, keď si Olinka sadne k písaniu, je, že nestráca svoj humor. Nehovorí si ako mnohí vtipkári 'a teraz vážne', a keď si prečítame ich texty, povieme si 'kam sa podel ten vtip?'. U Olinky sa nepodel nikam, ostal tam, v príbehu."

Humoristka z Jojky: Svadobné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TV Joj)

Na jar 2018 bola Feldekovej diagnostikovaná rakovina. Na čas sa vytratila z obrazoviek a podstupovala chemoterapie. 

Viac o téme: Oľga Feldeková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu