Streda, 26. január 2022. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Oscarová rekordérka: SMRŤ dva týždne pred 105. narodeninami

Luise RainerGaléria fotiek (3)
Luise Rainer
Zdroj: Warner Bros.

LONDÝN - Bola prvou ženou, ktorá získala dve sošky Oscara a zároveň vôbec prvým umelcom, ktorý vyhral cenu filmovej akadémie dva roky za sebou. A ku koncu života bola Luise Rainer najstaršou držiteľkou zlatej sošky. Zomrela 13 dní pred svojimi 105. narodeninami.


Luise Rainer sa narodila 12. januára 1910, detstvo prežila v Düsseldorfe a vo Viedni. V Nemecku neskôr začala navštevovať hereckú školu a dostala sa k divadelnej spoločnosti Maxa Reinhardta. Keď emigroval do Británie, vzal Luisu so sebou a nakoniec skončili v Amerike. 

Herečka Luise Rainer

V USA si ju vzalo pod krídla štúdio MGM a po premiére filmu Escapade dostala prezývku „nová Garbo“. V nasledujúcom roku získala pozornosť vďaka snímke Great Zigfeld a dostala za ňu svojho prvého Oscara ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

V ďalšom roku ju kritici a diváci videli vo filme The Good Earth a opäť získala Oscara. Stala sa tak prvou ženou s dvomi soškami a tiež v tom čase jediným umelcom, ktorý získal zlatú sošku dva roky po sebe. 

Oscarová rekordérka: SMRŤ dva
Galéria fotiek (3)
Zdroj: MGM

Po tomto úspechu sa objavila ešte v niekoľkých filmoch a sporadicky účinkovala v televíznych projektoch až do roku 1997. Na sklonku života získala aj tretí oscarový rekord ako najstaršia držiteľka tejto ceny. 

Po smrti svojho druhého manžela sa herečka presťahovala do Londýna, kde zomrela 30. decembra 2014 vo veku neodžitých 105 rokov. Príčinou jej smrti bol zápal pľúc. 

Oscarová rekordérka: SMRŤ dva
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/ev Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články