Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Česká speváčka nemala šťastie na mužov: Toho najlepšieho jej ukradla Šafránková!

Naďa Urbánková Zobraziť galériu (5)
Naďa Urbánková (Zdroj: ČT)

PRAHA - Život speváčky Nade Urbánkovej nebol vždy naplnený šťastím. V prvom manželstve prišla o nenarodené dieťa, neskôr sa jej akosi nedarilo nájsť toho pravého. S hercom Josefom Abrhámom strávila 8 rokov, no nakoniec zistila, že ju dlhodobo podvádzal s Libušou Šafránkovou (†68).

Nadežda Balabánová, ako znie jej rodné meno, sa narodila 30. júna 1939 v Novej Pake v okrese Jičín. Spievala odmala, chcela hrať na nejakom hudobnom nástroji, tak sa na základnej škole učila hru na husliach.

Galéria: Naďa Urbánková

Mamička našla jedinú školu s maturitou, bola ňou Stredná zdravotná škola v Trutnove, ktorú ukončila v roku 1957 ako diplomovaná sestra. Dva roky pracovala v nemocnici v Josefove, tu začala chodiť do miestneho ochotníckeho divadla. V roku 1959 dostala hereckú príležitosť vo Východočeskom divadle v Pardubiciach.

Tam sa zoznámila s prvým manželom Karlom Urbánkom, s ktorým neskôr odišla do Prahy. Tu začala ako moderátorka a popritom aj speváčka v Armádnom umeleckom súbore. Spevácku príležitosť jej dal hudobný skladateľ Luboš Fischer, odtiaľ prešla do Štátneho súboru piesní a tancov.

Naďa Urbánková a Eva
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČT)

V roku 1964 ju režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů. Zároveň v roku 1964 nastúpila do hudobného divadla Semafor. Jej prvým hitom v Semafore bola pesnička Drahý můj s Jiřím Grossmanom, neskôr pieseň Závidím. Úspešnú éru v Semafore sprevádzal aj jej originálny imidž v podobe veľkých okuliarov. Jiří Suchý, ktorý videl, že nosí okuliare a pri skúškach v divadle si ich dáva dole, jej poradil, aby ich nosila stále, že bude jedinou speváčkou, ktorá si trúfne na javisko v okuliaroch.

V roku 1969 začala Urbánkovej dlhodobá a úspešná spolupráca s Country Beatom Jiřího Brabce. Spolu účinkovali aj v americkom Nashville, centre americkej aj svetovej country hudby. Jej popularita rástla, za rok 1972 vyhrala prvýkrát anketu Zlatý slávik v kategórii speváčok. Prvá bola aj za roky 1973, 1974, 1975 a 1976, zdobí ju teda päť zlatých slávikov. V roku 1974 vychádza jej prvá LP platňa 24 hodín s Naďou Urbánkovou, v roku 1979 vyšla druhá LP platňa Naďa a v roku 1995 aj prvá výberovka 20x Naďa Urbánková.

Naďa Urbánková
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČT)


V roku 1990 sa vydala do Švajčiarska. Manželstvo ani podnikanie jej nevyšlo a po veľkých problémoch v osobnom živote sa v roku 2002 vrátila na českú hudobnú scénu. Pred desiatimi rokmi jej diagnostikovali rakovinu prsníka, boj s chorobou sa jej podarilo zvládnuť. Neľahký život sprevádzali tri manželstvá, ktoré vždy skončili rozvodmi, jej dcérou je speváčka a herečka Jana Fabiánová. V súčasnosti spolupracuje so skupinou Bokomara. Žije v Želive na Pelhřimovsku a moderuje v Českom rozhlase Vysočina.

Urbánkovej spevácku dráhu dokumentuje skoro dvadsiatka vydaných albumov a kompilácií. V novembri 2007 vydala so skupinou Bokomara album Pouť na Želiv. V apríli 2009 vyšla jej hitová kompilácia v edícii Pop galerie. K životnému jubileu pri príležitosti jej 80. narodenín vydal Supraphon výpravný bilančný trojalbum Naďa Urbánková Zlatá kolekce. Výber zostavil textár Mirek Černý a ponúka 71 originálnych nahrávok z celej Urbánkovej hudobnej dráhy.

Naďa Urbánková
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČT)

Ako sme už spomínali, speváčka šťastie v láske nemala. S prvým manželom prišla o nenarodené bábätko. Jej ďalší partner, režisér Eduard Sedlář, zas holdoval alkoholu. Potom sa zamilovala do herca Josefa Abrháma. A po 8 spoločných rokoch sa v podstate náhodou dozvedela, že jej milovaný žije paralelne aj s kolegyňou Libušou Šafránkovou. 

V tom čase išlo o obrovskú ranu. Nikdy sme sa nevzali, bol to však jeden z najdlhších vzťahov môjho života a z mojej strany určite najsilnejší,“ uviedla Urbánková v jednom z rozhovorov. Po rokoch ale speváčka dvojici odpustila. Už dávno som sa s tým vyrovnala. Naopak. Pochopila som, že k sebe jednoducho patrili. Oni si boli tak strašne podobní, že proste nebolo možné, aby neboli spolu. Myslím si, že to bola Božia vôľa, aby sa tí dvaja stretli a boli spolu,” povedala speváčka po smrti Libuše Šafránkovej.

Naďa Urbánková a Josef
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČT)

Po vzťahu s Abrhámom sa Urbánková vydala za prekladateľa Jana Nemejovského, s ktorým sa dočkala aj vytúženého dieťaťa. No manželstvo nevydržalo. Potom prišiel spomínaný zväzok s česko-švajčiarskym podnikateľom Josefom Havlíkom, v ktorom prišla o kopu peňazí. 

Viac o téme: Naďa Urbánková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu