Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Podceňovaný člen Beatles: Paul a John boli nafúkaní... Hranie v kapele bolo nočnou morou!

Člen skupiny Beatles George Harrison.
Člen skupiny Beatles George Harrison.
Zdroj: Twitter.com/Beatles Archive ‏
25.02.2021 00:01

LONDÝN - Kedysi za nimi šalel celý svet a dievčatám sa z nich podlamovali nohy. V Beatles však nepanovali úplne priateľské vzťahy. Ako kedysi prezradil George Harrison, cítil sa v kapele ignorovaný a podceňovaný.


George Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole, na svet prišiel ako štvrté dieťa Haroldovi a Louise Harrisonovcom, pred ním to boli sestra Louise a bratia Harry a Peter. Už od mladosti bol vraj samostatný, so sklonom k samotárstvu. Chodil na to isté gymnázium ako ďalší člen Beatles Paul McCartney.

Podceňovaný člen Beatles: Paul
Zdroj: TASR
V hudbe bol samoukom. V trinástich si obľúbil vtedajšiu hviezdu skiffle Lonnie Donegana. Od spolužiaka si za tri libry kúpil použitú gitaru. Podporovala ho matka, ktorá mala veľmi rada hudbu a divadlo.

Príchodom Georgea do skupiny sa domácnosť Harrisonovcov na Upton Green premenila na útočisko jej členov. Stretávali sa tu skoro každý deň. Prvá zostava však vydržala iba do novembra 1959. V apríli 1960 trojica John, Paul a George zakladá opäť skupinu. Za bicími bol Pete Best a piatym členom Johnov spolužiak Stuart Suclifle. Vyskúšali názov John & Moondogs, z ďalších návrhov sa ujal The Long John & The Silver Beatles. Postupom času vynechali z názvu Long John a potom aj slovo Silver. Napokon ostal názov Beatles. Prišli tri účinkovania v Hamburgu v roku 1960 aj vystúpenia v slávnom Cavern Clube. To prvé bolo krátke, na základe udania polícia zistila, že George ešte nemá 18 rokov ani platné pracovné povolenie, a tak musel Nemecko opustiť.

The Beatles
Zdroj: Twitter/Gold Radio
Prvý singel skupiny Beatles so skladbou Love Me Do vyšiel 5. októbra 1962, za ním aj prvý album Please Please Me. Ten nahrali v marci 1963 za jediný deň. Druhý album s názvom With The Beatles nahrávali opäť v štúdiu na Abbey Road, vyšiel 22. novembra 1963. Na ňom mal George prvú vlastnú skladbu Don't Bother Me. Oficiálna diskografia Beatles v katalógu EMI sa začína singlom Love Me Do, vydaným 5. októbra 1962, končí 13. albumom Let It Be, vydaným 8. mája 1970. Nahrali celkom 211 skladieb, 20 z nich zložil George.

Niekedy začiatkom roku 1964 sa ale pre Georgea členstvo v kapele stalo „nekonečnou nočnou morou“. Podľa vlastných slov zažíval úzkosť, paniku a záchvaty paranoje. Po atentáte na J. F. Kennedyho sa dokonca odmietal verejne voziť v otvorenom aute. Prepadol permanentnému strachu. 

A vzťahy v kapele tiež neboli najlepšie. „Paul a John boli, samozrejme, hrozne nadaní a dohromady tvorili skvelý tandem, každý z nich však mal také obrovské ego, vedľa ktorého sa už nič druhé nevošlo. Celé roky som cítil, že ma ignorujú a podceňujú,“ vyhlásil po rokoch George. 

George Harrison a Beatles
Zdroj: SITA

Pod názvom All Things Must Pass vydal George v decembri 1970 svoj debutový sólový trojalbum. Ešte vo februári 1969 nahral George titulnú skladbu All Things Must Pass, producent George Martin ju však na žiadnu platňu Beatles počas ich éry nezaradil. Vydanie tohto trojsetu označil hudobný týždenník Melody Maker doslova za šok. Spolu s indickým priateľom Ravim Shankarom zorganizovali 1. augusta 1971 v newyorskej Madison Square Garden dva koncerty na pomoc obetiam hladu a vojny v Bangladéši. Koncerty boli úspešné, ale pre právne problémy bol výťažok z nich zmrazený. Na podporu fondu pre Bangladéš nakoniec George prispel z vlastného konta.

Podceňovaný člen Beatles: Paul
Zdroj: TASR
Bolo to už druhýkrát počas jeho sólovej dráhy, prvý problém mal už v roku 1971 so skladbou My Sweet Lord. Producent Bright Tunes obvinil Harrisona, že jeho skladba je kópiou piesne He's So Fine americkej skupiny Chiffons z roku 1963. Spor sa ťahal takmer päť rokov a súd rozhodol nakoniec v prospech žalobcu s tým, že Harrison zrejme adaptoval pesničku podvedome. LP platňa Concert For Bangla Desh bola pri výročnom odovzdávaní cien Grammy v marci 1973 ocenená ako album roka. V júni 1974 založil George vlastnú nahrávaciu značku Dark Horse. Na nej vydal svojich osem albumov. V auguste 1988 vzniklo hviezdne zoskupenie Traveling Wilburys, ktorý okrem Georgea tvorili Bob Dylan, Roy Orbison, Jeff Lynn a Tom Petty. Jeho posledným štúdiovým albumom bol Brainwashed, jeho nahrávanie skončil George dva mesiace pred úmrtím, vyšiel však až rok po jeho odchode do muzikantského neba. George Harrison zomrel 29. novembra 2001. Ako člen hnutia Hare Krišna sa nechal spopolniť a jeho popol vysypali do posvätnej rieky Gangy v indickom meste Váránasí. „Naposledy sa videli pred dvomi týždňami na newyorskej klinike. Paul podľahol emóciám a rozplakal sa,“ vyjadril sa McCartneyho hovorca po Harrisonovom úmrtí. 

Podceňovaný člen Beatles: Paul
Zdroj: TASR


Galéria

Člen skupiny Beatles George The Beatles George Harrison s druhou George Harrison a Beatles

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články