Hviezda Modusu Janko Lehotský: Napísal takmer 500 piesní! | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Hviezda Modusu Janko Lehotský: Napísal takmer 500 piesní!

Janko Lehotský
Janko Lehotský
Zdroj: Vlado Anjel
16.04.2019 00:01

BRATISLAVA - Na konzervatóriu sa Ján Lehotský (72) dostal aj k skladaniu piesní a založil aj prvú kapelu Young Quartet. Po vojenskej službe to boli skupiny Ľubo Belák sextet, Gentlemen a Hej. V roku 1972 nastúpil do skupiny Modus.


Spevák, skladateľ, klavirista a kapelník Ján Lehotský (*16.4.1947, Bratislava) patrí medzi popredné osobnosti slovenskej hudobnej scény. Vyštudoval konzervatórium v tanečnej triede. Jeho mama Ella Fuchsová-Lehotská bola primabalerínou a chcela mať aspoň jedného z dvojice synov tanečníka.


Prvým nástrojom Janka boli husle, potom klavír. Na konzervatóriu sa dostal aj k skladaniu piesní a založil aj prvú kapelu, ktorej dal názov Young Quartet. Po vojenskej službe to boli skupiny Ľubo Belák sextet, Gentlemen a Hej. 

Hviezda Modusu Janko Lehotský:
Zdroj: TASR


V roku 1972 nastúpil do skupiny Modus a nahral prvé vlastné skladby. Rok nato sa Modus rozpadol, avšak v roku 1974 sa opäť dali dohromady. Úspešné obdobie Modusu sa začalo príchodom Mariky Gombitovej a návratom Mira Žbirku v roku 1976. S pesničkou Úsmev získali zlatú Bratislavskú lýru v roku 1977, ďalšími úspešnými piesňami boli Dievčatá a Veľký sen mora. V roku 1979 vyšla v Opuse aj prvá LP platňa s názvom Modus.

V závere roka 1980 odišli z Modusu Miro Žbirka, Laco Lučenič a Marika Gombitová, bolo to po vydaní druhej LP platne Balíček snov. Odvtedy sa v Moduse postupne vystriedalo viacero hudobníkov aj spevákov, z 80. rokov sú hity Ty, ja a môj brat, Roberta, Karty sú už rozdané, Keď sa raz oči dohodnú či Kapely starnú. 

Na sólovej dráhe vydal Lehotský desať albumov, prvým bol Janko Lehotský a priatelia (1992), ďalšími potom Čiernobiely svet (1996), Poslední a prví (2000), Láv sa píše „love“ (2002), Nahé dotyky (2005), Stalo sa, nestalo (2008), Sám, ktorý vyšiel v decembri 2010 a Moje mladšie ja z januára 2016. Počet piesní z jeho autorského pera sa blíži k číslu päťsto. 

Hviezda Modusu Janko Lehotský:
Zdroj: TASR


Galéria

Janko Lehotský Janko Lehotský a Miro Janko Lehotský Janko Lehotský Janko Lehotský Janko Lehotský

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články