ČSOB Bratislava Marathon opäť láka, detské behy a polmaratónska štafeta už vypredané | Topky.sk

°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

ČSOB Bratislava Marathon opäť láka, detské behy a polmaratónska štafeta už vypredané

ČSOB Bratislava Marathon
ČSOB Bratislava Marathon
Zdroj: Róbert Pažitný
03.04.2019 11:00

Cez víkend sa Bratislava opäť dá do pohybu. Ulice hlavného mesta budú brázdiť tisíce bežcov, ďalšie tisíce budú lemovať bratislavské ulice a dodávať svojím povzbudzovaním vytrvalcom sily.


„Máme 12 000 prihlásených, čo nás mimoriadne teší. Sme radi, že trend nárastu počtu štartujúcich sa nezastavil,“ vravel hrdo na utorkovej tlačovej besede organizátorov

14. ročníka ČSOB Bratislava Marathon riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič.

Na bratislavský bežecký víkend (6. a 7. apríla), ktorého generálnym partnerom je už 12. rok

za sebou ČSOB, sa chystajú bežci z viac ako 50 krajín. V hlavných pretekoch, maratóne, evidujú organizátori 1130 prihlásených. O polmaratón prejavilo zatiaľ záujem 3421 bežcov, s 10-kilometrovou traťou sa ich mieni popasovať 1680 a s minimaratónom na 4,2 km 1420.

Na snímke zľava výkonný riaditeľ ČSOB Bratislava Maratón BE COOL Peter Pukalovič, riaditeľ ČSOB Bratislava Maratón BE COOL Jozef Pukalovič a generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický
Na snímke zľava výkonný
Zdroj: Ján Luky

„Najväčší záujem bol o detské behy a polmaratónsku štafetu – obe disciplíny sú už vypredané. Detičiek pobeží 1500 a v 500 štvorčlenných štafetách dovedna 2000 športovcov,“ dodal Jozef Pukalovič, ktorý ponúkol aj ďalšie zaujímavé čísla: „Bratislavčanov je takmer polovica zo všetkých prihlásených – 5293 – čo naznačuje pozitívny vzťah obyvateľov hlavného mesta k svojmu mestskému maratónu. Cudzincov pobeží 1495, čo je 15 percent zo všetkých účastníkov. Im, no nielen im, ponúkame v piatok a v sobotu aj netradičnú 6-kilometrovú bežeckú prehliadku pamätihodností a najzaujímavejších lokalít Bratislavy History Run.“

Na štart niektorej z disciplín sa chystajú aj zamestnanci ČSOB na čele s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva ČSOB Danielom Kollárom, bežať by ich malo takmer 1500.

ČSOB Bratislava Marathon bude mať znova aj charitatívny rozmer. „Na tri projekty, pre Konto Bariéry, Nadáciu Adeli a Ligu proti rakovine, rozdelíme 25-tisíc eur. Sme veľmi radi, že môžeme pomôcť aspoň takto,“ zdôraznil výkonný riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2019 Peter Pukalovič, ktorý informoval aj o spustení špeciálnej aplikácie pre mobily. Vďaka nej a systému Live Tracking budú môcť napríklad rodinní príslušníci sledovať svojho „vyvoleného“ na trati.

ČSOB Bratislava Marathon
Zdroj: Ján Luky

Štrnásty ročník ČSOB Bratislava Marathon bude v znamení čísla 14 – organizátori prostredníctvom Konta Bariéry podporia 14 zdravotne znevýhodnených detí, podujatie má 14 ambasádorov a 14 hudobných pódií popri trati, kde budú hrať bežcom do rytmu rôzne hudobné zoskupenia.

Čestným hosťom podujatia bude víťaz Londýnskeho maratónu z roku 1982 Hugh Jones a aj svetová šampiónka v biatlone Nasťa Kuzminová. Jedna z najpopulárnejších slovenských športovkýň bude v nedeľu odovzdávať ceny najlepším. Prvý raz v histórii bratislavského mestského maratónu budú na trati „vodiči“ z Talianska. Beppe Bossi bude udávať v maratóne tempo na výsledných 3:30 h, Cesare Monetti na 4:00 h.

„Náš cieľ je zlepšovať sa z roka na rok, vylepšovať detaily a prinášať stále nejaké drobné inovácie zvyšujúce komfort bežcov,“ zdôraznil riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič. „Takisto však myslíme aj na obyvateľov mesta a snažíme sa v spolupráci s magistrátom, mestskou i štátnou políciou pripraviť všetko tak, aby sme ich obmedzili čo najmenej. V tomto roku sme napríklad distribuovali do schránok v Starom Meste a Ružinove 40-tisíc letákov s upozornením na dopravné obmedzenia počas maratónu.“

ČSOB Bratislava Marathon
Zdroj: Róbert Pažitný

„Momentálne skúsenosti ukazujú, že posunutie termínu podujatia na začiatok apríla je prospešné vzhľadom na stabilnejšie počasie. Oproti minulosti bude nedeľňajší štart o hodinu skôr, čiže už o 9.00 h, čo pomôže aj doprave v hlavnom meste. Sobota bude bez zásadnejších obmedzení, v nedeľu, keď bude na štarte 7000 ľudí, sa týkajú najmä centra mesta, Karadžičovej a Ružinovskej ulice, ale hlavné dopravné uzly budú prejazdné,“ informoval šéf podujatia.

Do hlavného mesta  sa v rámci ČSOB Bratislava Marathon po troch rokoch vráti slovenský polmaratónsky šampionát. Súčasťou podujatia bude piaty raz, predtým sa v uliciach hlavného mesta súperilo v rokoch 2009, 2010, 2014 a 2016.

ČSOB Bratislava Marathon
Zdroj: Róbert Pažitný

Na štarte v nedeľu, 7. apríla  o 9.00 h sa objavia obaja lanskí víťazi zo šampionátu v Tlmačoch – Tibor Sahajda z usporiadajúceho klubu BMSC Bratislava a Veronika Zrastáková z ŠK ŠOG Nitra, ktorá sa v spolupráci so svojím koučom Marcelom Mataninom pokúsi splniť limit 1:18:30 h na júlovú Svetovú univerziádu v Neapole. Talentovaná bežkyňa z Topoľčianok má šancu na tretí triumf v polmaratóne v Bratislave za sebou. Jej veľká súperka bude Silvia Valová, ktorá si uplynulý víkend vybojovala zlato na M-SR v behu na 10 km a výrazne, o viac ako pol minúty, si zlepšila osobný rekord na 36:17 min.

Do súboja o medaily zasiahnu i ďalší poprední slovenskí vytrvalci. Medzi prihlásenými figuruje 4-násobný polmaratónsky šampión (2014 – 2017) Jozef Urban i lanský vicemajster a predvlani tretí Marek Hladík. V súťaži žien sú prihlásené i ďalšie minuloročné medailistky Veronika Ľašová (2.) a Eva Tulejová (3.), na medailu môže ašpirovať i Katarína Lovrantová.

„Sme radi, že polmaratónsky šampionát bude znova v Bratislave ako súčasť ČSOB Bratislava Marathon. Tentoraz aj ako tretí diel nášho nového projektu Slovenský bežecký pohár,“ pripomenul na tlačovej besede generálny sekretár Slovenského atletického zväzu (SAZ) Vladimír Gubrický. „Nebude to však jediná akcia, na ktorej sa podieľame. Už v piatok sa v športovej hale Elán uskutoční veľké finále súťaže pre základné školy Detská atletika, ktorá je náš mimoriadne úspešný projekt. V piatok večer sa uskutoční odovzdávanie výročných bežeckých cien Running Gala, na ktorom SAZ tiež participuje.“

Oceňovať sa budú najlepší v kategóriách bežec a bežkyňa roka v horských behoch, najlepší vytrvalec a vytrvalkyňa, najlepší medzinárodný výsledok roka, progres roka, najaktívnejší bežec a bežkyňa, talent roka, bojovník a bojovníčka roka, spoločná kategória organizátor, rozhodca alebo dobrovoľník roka.

Špeciálne ocenenie si od organizátorov košického Medzinárodného maratónu mieru a ČSOB Bratislava Marathon odnesie veterán Ján Hazucha, víťaz piatich (Chicago, Boston, Berlín, New York, Tokio) zo šiestich hlavných maratónov sveta vo svojej vekovej kategórii. Do zbierky mu chýba už len triumf v Londýne.

-Reklamná správa- 


Galéria

ČSOB Bratislava Marathon Na snímke zľava výkonný ČSOB Bratislava Marathon ČSOB Bratislava Marathon

Nástroje k článkuPR článok

ZDROJ: PR článok

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články