Tvrdá facka pre Johnsona: Prehral kľúčové hlasovanie o brexite, skloňujú sa predčasné voľby | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Tvrdá facka pre Johnsona: Prehral kľúčové hlasovanie o brexite, skloňujú sa predčasné voľby

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco
22.10.2019 21:40

LONDÝN - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu hlasovali v utorok večer proti harmonogramu schvaľovania návrhu vykonávacieho zákona o brexitovej dohode. Zamietli ho pomerom hlasov 308:322, informovala televízia Sky News.


Johnson predtým v rozprave uviedol, že v takomto prípade vypíše predčasné voľby. Po hlasovaní povedal, že víta, že poslanci predtým po prvý raz podporili dohodu o brexite, keď hlasovali za návrh vykonávacieho zákona.

EÚ sa teraz podľa Johnsona musí rozhodnúť, ako sa postaví k jeho nepodpísanej žiadosti o trojmesačný odklad dátumu vystúpenia Británie z Únie, ktorý mu podľa jeho slov nanútili poslanci. Hovorkyňa Európskej komisie (EK) Mina Andreevová na neschválenie harmonogramu vykonávacieho zákona na Twitteri reagovala, že EK očakáva, že britská vláda ju bude informovať o svojich ďalších krokoch.

Johnson sa usiloval pretlačiť parlamentom svoj návrh dohody o brexite, ktorú dosiahol s Európskou úniou, v priebehu troch dní, pretože odchod Británie z Únie je naplánovaný na 31. októbra. Ešte predtým však parlament musel vysloviť súhlas s vládnym návrhom vykonávacieho zákona, ktorým by sa dokument s vyrokovanými podmienkami brexitu previedol do britského práva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články