°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Macron tvrdí, že írska poistka pri brexite je nenahraditeľná: Johnson trvá na opaku

Na snímke zľava britský premiér Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas vyhlásenia pre médiá v Elyzejskom paláci v Príži
Na snímke zľava britský premiér Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas vyhlásenia pre médiá v Elyzejskom paláci v Príži
Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Spingler
22.08.2019 17:50

PARÍŽ - Do 30 dní je podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona možné nájsť "riešenie", pri ktorom Británia opustí Európsku úniu aj s dohodou, ochota však musí byť "na oboch stranách". Macron sa vyjadril vo štvrtok ešte pred rokovaním s britským premiérom Borisom Johnsonom, s ktorým sa stretol v Paríži. Dodal však, že musia byť rešpektované zásadné body dohody, ktorú s EÚ dosiahla predošlá britská premiérka Theresa Mayová, informovala agentúra DPA.


Kľúčové prvky dohody ako írska poistka nie sú podľa Macronových slov iba technickými obmedzeniami, ale "nenahraditeľnými zárukami zachovania slobody v Írsku" a "integrity jednotného trhu". Macron privítal Johnsona na nádvorí Elyzejského paláca. Obaja sa na seba usmievali a po spoločnej tlačovej konferencii, ktorá prechádzala ich rozhovorom, sa potľapkávali po chrbte, píše agentúra AP.

Britský premiér Boris Johnson zasa pred spoločným obedom s Macronom povedal, že ustanovenia v dohode o brexite týkajúce sa írskych hraníc nie sú nevyhnutné a môžu byť nahradené rozličnými inými technickými opatreniami. Johnson povedal, že ho v tomto smere "silne povzbudilo" stredajšie rokovanie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá vyhlásila, že sporná otázka tzv. írskej poistky môže byť pri dostatočnej snahe vyriešená za 30 dní.

Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP/Riccardo Pareggiani

Britský premiér chce s EÚ uzavrieť novú dohodu, nesúhlasí totiž so znením tej, ktorú s Bruselom uzavrela jeho predchodkyňa v úrade Theresa Mayová. Na dohode mu prekáža najmä práve tzv. írska poistka. Predstavitelia EÚ opakovane vyhlasujú, že táto dohoda sa už otvárať nebude. Na základe tzv. írskej poistky by pre Severné Írsko po odchode Británie z EÚ dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ než tie, ktoré by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. 

Tento "záložný plán" pre Írsko však nie je časovo ohraničený a veľká časť britských zákonodarcov ho vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete. Ak však Británia odíde z EÚ bez dohody 31. októbra, čo Johnson pripúšťa ako realistickú alternatívu, írska poistka do platnosti nevstúpi.

Merkelová spresnila svoje vyhlásenie o riešení brexitu do 30 dní

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok počas návštevy Holandska povedala, že jej stredajšie vyhlásenie o tom, že spor ohľadom podoby brexitu s Britániou môže byť dosiahnutý za 30 dní, netreba chápať ako prísne stanovený termín. Informovala o tom agentúra AP.

Angela Merkelová a Boris
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

"Bolo by lepšie povedať, že to môžeme dosiahnuť do 31. októbra," uviedla Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Markom Ruttem. Svoje stredajšie vyhlásenie označila nemecká kancelárka za "alegóriu na schopnosť urobiť to (dosiahnuť dohodu) za krátky čas".

Merkelová počas spoločnej tlačovej konferencie s britským premiérom Borisom Johnsonom v stredu v Berlíne vyhlásila, že sporná otázka tzv. írskej poistky, ktorá bráni odchodu Británie z EÚ na základe dohody, môže byť pri dostatočnej snahe vyriešená za 30 dní.


Galéria

Na snímke zľava britský Emmanuel Macron Angela Merkelová a Boris

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články