Briti odmietli brexit bez dohody: Proti je jasná väčšina, odkazuje Mayová | Topky.sk

Pondelok, 25. marec 2019. Meniny má Marián, zajtra Emanuel.

Briti odmietli brexit bez dohody: Proti je jasná väčšina, odkazuje Mayová

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham
14.03.2019 08:35

LONDÝN - Britský parlament v stredu odmietol brexit bez dohody, teda tvrdý brexit. Bol to ďalší deň napínavej drámy okolo vystúpenia Británie z Európskej únie, napísala tlačová agentúra DPA. Zákonodarcovia Dolnej snemovne britského parlamentu schválili poslanecký návrh, podľa ktorého k tvrdému brexitu nedôjde za žiadnych okolností, v žiadnom čase.


Podľa slov premiérky Theresy Mayovej hlasovanie ukázalo, že "proti odchodu bez dohody je jasná väčšina". Stredajšie hlasovanie nasledovalo po tom, čo Dolná snemovňa v utorok prevažnou väčšinou hlasov už druhýkrát odmietla dohodu o brexite, ktorú Mayová s vynaložením veľkej námahy vyrokovala s Bruselom, čo výrazne zvýšilo riziko, že nastane brexit bez dohody.


Čítajte aj: AKTUÁLNE Tesné rozhodnutie britského parlamentu: Brexit bez dohody odmietli


Mayová teraz môže dať o dohode hlasovať tretíkrát, ale najneskôr do 20. marca, uviedla agentúra DPA. Pôvodne je odchod Británie z EÚ naplánovaný na 29. marca. Vo štvrtok budú poslanci Dolnej snemovne hlasovať o odklade brexitu do 30. júna. Britskí zákonodarcovia síce hlasovali v utorok 12. marca proti Mayovej dohode o brexite a 13. marca odmietli aj odchod bez dohody, ale stále nie je jasné, čo vlastne Británia chce, zareagovala krátko po hlasovaní poslancov hovorkyňa EÚ.

Hlasovanie proti brexitu bez dohody nestačí

"Ak ste chceli zmietnuť odchod bez dohody zo stola, hlasovanie proti brexitu bez dohody nestačí. Musíte sa dohodnúť na nejakej dohode. My sme ju s Mayovou dosiahli a EÚ je pripravená ju podpísať," povedala hovorkyňa. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v stredu už skôr upozornil: "Británia je povinná nám povedať, ako si predstavuje budúci vzťah s nami."

Prejav Theresy Mayovej pred zákonodarcami Dolnej snemovne britského parlamentu
Prejav Theresy Mayovej pred
Zdroj: SITA/Mark Duffy/UK Parliament via AP

Barnier zdôraznil, že "EÚ potrebuje vedieť, čo Británie chce, kým rozhodneme o prípadnom odklade brexitu". Pripomenul, že dohoda o odchode, ktorú Mayovej vláda uzavrela s EÚ, "je a zostane jedinou dohodou, ktorá je k dispozícii". Dodal: "Žiadne ďalšie záruky, sľuby ani interpretácie nebudú." To isté povedala britským zákonodarcom aj samotná Mayová.

Labouristi podporia krátkodobý odklad

Britská opozičná Labouristická strana podporí obmedzené predĺženie procesu odchodu Británie z Európskej únie, aby sa mohol nájsť kompromis, ktorý by bol priechodný v parlamente. Informoval o tom vo štvrtok tieňový minister financií labouristov John McDonnell. "Predložíme pozmeňujúci návrh, aby sme zaistili, že parlament zváži odklad. Nemusí ísť nevyhnutne o dlhý odklad," povedal pre televíznu stanicu Sky News. Podľa agentúry Reuters dodal, že labouristi budú hlasovať za obmedzené predĺženie procesu brexitu. 

Návrh Tuska

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok uviedol, že navrhne hlavám vlád a štátov 27 členských krajín EÚ, aby odsúhlasili dlhodobý odklad odchodu Spojeného kráľovstva z Únie. Uviedli to agentúry DPA a AFP.

Donald Tusk
Predseda Európskej rady Donald
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo, FILE

Tusk prostredníctvom odkazu na Twitteri upozornil, že chce využiť príležitosť, ktorou je budúcotýždňový summit EÚ (21.-22.3.), a dovtedy chce zaslať do metropol všetkých členských krajín svoj návrh, v ktorom ich vyzve, aby zvážili možnosť dlhodobého odkladu termínu brexitu. To všetko za predpokladu, že britská strana bude považovať za potrebné prehodnotiť svoju stratégiu o brexite a vybudovať potrebný konsenzus ohľadom tejto otázky.

Nadchádzajúce rokovania premiérov a prezidentov v Bruseli považuje Tusk za vhodný priestor na konzultácie na najvyššej úrovni. Očakáva sa, že najvyšší predstavitelia 27 členských krajín EÚ na summite prijmú akýkoľvek návrh z Londýna na odklad termínu brexitu - ak teda britská vláda prednesie túto žiadosť. To by mali naznačiť už výsledky štvrtkového hlasovania poslancov Dolnej snemovne, ktorí sa majú vyjadriť k odklade brexitu do 30. júna.


Galéria

Theresa Mayová Prejav Theresy Mayovej pred Donald Tusk

Nástroje k článkuZDROJ: TASRTwitter/Donald Tusk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články