°C

Utorok, 26. máj 2020. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

Rasistické násilie v Británii eskaluje: Podpaľačský útok na Poliakov a nenávistný LIST s vyhrážkami

Zdroj: Ewa Banaszka
08.07.2016 09:45

EFFORD - Zatiaľ neznámi páchatelia zapálili v noci na štvrtok kôlňu len pár metrov od domu poľských prisťahovalcov v anglickom meste Efford a zanechali im na prahu dverí list s nenávistným odkazom poskladaným z novinových výstrižkov: "Vráťte sa do svojej sku....j krajiny, na rade je vaša rodina". Prudké plamene totálne zničili celú stavbu.


Brexit spustil odpornú vlnu násilia: FOTO Z celej krajiny hlásia útoky na cudzincov!

Ewa Banaszka (22) v rozhovore pre The Plymouth Herald uviedla, že jej dve dospievajúce sestry zbadali oheň z okna a utekali upozorniť ich otca Adama. Nie je to vraj prvýkrát, čo rodina čelila rasovému útoku. Len pár dní predtým sa stali obeťami jej 11-roční bratia, dvojičky. Keď sa hrali v parku, skupina podobne starých detí do nich začala hádzať kamene a kričala na nich, aby sa vrátili domov.

Ewa Banaszka
Rasistické násilie v Británii
Zdroj: Ewa Banaszka

"Sme tu už takmer 10 rokov. Otec prišiel z Poľska a pracoval v továrni, neskôr ako počítačový technik," vysvetlila Ewa, podľa ktorej na rodinu slovne útočili dlhé roky, no je presvedčená, že práve brexit zohral hlavnú rolu v najnovších trestných činoch z nenávisti, šíriacich sa po Veľkej Británii. "Od referenda všetko eskalovalo," dodala.

Rasistické násilie v Británii
Zdroj: Ewa Banaszka

Forenzní experti už vyšetrujú miesto činu aj list, rodina má plnú podporu polície. Inšpektor Darren Green povedal: "Som zdesený z tohto trestného činu a incidentov z nenávisti, ako je tento, sú považované za prioritu našich dôstojníkov. Trestné činy z nenávisti nemajú miesto v Plymouthe a my urobíme všetko pre to, aby sme našli osoby zodpovedné za požiar a nechutný list daný obetiam".

Rasistické násilie v Británii
Zdroj: Ewa Banaszka

"Veríme, že oheň bol založený úmyselne, bol rasovo motivovaný a mohol ohroziť životy obyvateľov. Žiadame v tejto veci o pomoc verejnosť. Ak vie niekto niečo, čo môže pomôcť pri vyšetrovaní, prosím, ozvite sa," apeluje inšpektor.

Rasistické násilie v Británii
Zdroj: Ewa Banaszka


Galéria

Ewa Banaszka

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: Ewa Banaszka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články