°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Súdy v USA sa musia obracať: 700-tisíc žiadostí o azyl, Američania poslali preč prvú várku

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
12.03.2019 21:30

WASHINGTON - Vláda Spojených štátov v utorok oznámila, že rozšírila svoj program, na základe ktorého musia žiadatelia o azyl počkať na rozhodnutie imigračného súdu v Mexiku. V rámci tohto programu USA poslali do Mexika už 240 migrantov, informovala agentúra AP.


Úradníci pre vnútornú bezpečnosť uviedli, že program rozšírili aj na hraničný priechod Calexico, ktorý sa nachádza zhruba 190 kilometrov východne od hraničného priechodu San Ysidro v blízkosti mesta San Diego, kde tento program začali uplatňovať v januári. Program administratívy prezidenta Donalda Trumpa predstavuje zásadnú zmenu v spôsobe, akým USA posudzujú prípady imigrantov, ktorí sa v krajine uchádzajú o azyl, priblížila AP.

Rodiny migrantov, ktoré USA prepustili z väzby a následne požiadali o udelenie azylu, sa v minulosti mohli v krajine usadiť a počkať tam na rozhodnutie imigračných súdov, čo však často trvalo až niekoľko rokov. Kritici vrátane Trumpa chcú tomuto prístupu zamedziť. Cieľom ich programu je odradiť tých, ktorí vo svojich žiadostiach uvádzajú nepravdivé informácie. 

Počet žiadateľov o azyl v USA prudko stúpol, v dôsledku čoho na súdoch čaká takmer 700.000 prípadov. V obežníku, ktorý agentúra AP získala minulý týždeň, sa uvádza, že USA môžu zo San Diega to mexickej Tijuany denne navrátiť najviac 20 žiadateľov o azyl. USA majú povinnosť skontrolovať, či nebol daný žiadateľ o azyl odsúdený za zločin, a upovedomiť Mexiko najmenej 12 hodín pred ich návratom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články