Taliansko odmietlo prijať záchrannú loď s 629 migrantmi: Diplomatický spor s Maltou | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Taliansko odmietlo prijať záchrannú loď s 629 migrantmi: Diplomatický spor s Maltou

Zdroj: SITA/Marco Costantino/ANSA via AP, File
11.06.2018 10:25

RÍM - Malta obvinila Taliansko z porušenia medzinárodných noriem tým, že nariadilo lodi prepravujúcej stovky migrantov, aby zostala na mori. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s tým, že medzi oboma krajinami pretrváva diplomatický spor ohľadne toho, kde môže plavidlo zakotviť.


Maltský premiér Joseph Muscat uviedol, že po odmietnutí Talianska vpustiť plavidlo Aquarius, patriace humanitárnej organizácii, do svojich prístavov hrozí riziko "nebezpečnej situácie pre všetkých zúčastnených".

Po nedeľnom rozhovore so svojím talianskym náprotivkom Muscat odmietol vpustiť plavidlo do maltského prístavu, ale uviedol, že jeho krajina pristúpi v prípade potreby k núdzovým evakuáciám migrantov zo zdravotných dôvodov.

Diplomatický spor je prvým prejavom prísnejšej imigračnej politiky novej talianskej vlády. Minister vnútra Matteo Salvini nezostal nič dlžný svojim predvolebným sľubom, že zastaví prílev migrantov do svojej vlasti. "Malta neberie nikoho, Francúzsko vytláča ľudí od svojich hraníc, Španielsko bráni svoje hranice zbraňami. Oddnes začne i Taliansko hovoriť nie obchodovaniu s ľuďmi a ilegálnej imigrácii," uviedol v nedeľu Salvini po tom, ako vydal príkaz nevpustiť loď do talianskych prístavov.

Plavidlo Aquarius patrí európskej humanitárnej organizácii SOS Méditerranée. Podľa nej zobral Aquarius na svoju palubu 629 migrantov vrátane 123 maloletých osôb bez sprievodu, 11 ďalších detí a siedmich tehotných žien. Väčšinu z nich tvoria obyvatelia subsaharskej Afriky, ktorých zachránili počas šiestich operácií pri pobreží Líbye. Stovky z nich vytiahli z mora lode talianskych námorných síl a následne ich odovzdali posádke Aquariusu.

Za uplynulých päť rokov sa do Talianska dostalo z Afriky po mori viac než 600.000 migrantov. Salvini obvinil humanitárne organizácie z toho, že migrantom poskytujú "taxislužbu". Minister v piatok vyzval NATO, aby pomohlo Taliansku chrániť jeho južné pobrežie. OSN odhaduje, že v roku 2018 zahynulo na ceste do Európy v Stredozemnom  mori najmenej 500 migrantov.

Humanitárna organizácia SOS Méditerranée uviedla vo vyhlásení, že "dobre vzala na vedomie" postoj Mattea Salviniho, o ktorom už skôr informovali talianske médiá. Loď podľa nej "stále čaká na definitívne inštrukcie ohľadom prístavu alebo bezpečnosti". Ako tiež dodala, talianske záchranné orgány sa ozvali svojim kolegom na Malte, aby našli "najlepšie riešenie pre pohodu a bezpečnosť" ľudí na palube lode.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články