°C

Sobota, 30. máj 2020. Meniny má Ferdinand, zajtra Petronela, Petrana.

Zrážka vrtuľníkov, pri ktorej vyhaslo 13 ľudských životov: Desivé správy o tragickej smrti vojakov

K havárii francúzskych vrtuľníkov v Mali sa prihlásila skupina napojená na Daeš
K havárii francúzskych vrtuľníkov v Mali sa prihlásila skupina napojená na Daeš
Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay
28.11.2019 20:15

PARÍŽ - Skupina napojená na teroristickú organizáciu Daeš sa vo štvrtok prihlásila k zodpovednosti za haváriu dvoch francúzskych armádnych vrtuľníkov, ktoré sa zrazili a zrútili v pondelok večer v Mali na severozápade Afriky. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AP.


Teroristická skupina Daeš na Veľkej Sahare zverejnila svoje vyhlásenie, bez predloženia dôkazov, tri dni po tragickom incidente, ktorý si vyžiadal životy 13 francúzskych vojakov. Príčina havárie je predmetom vyšetrovania. Francúzska armáda toto vyhlásenie odmietla komentovať.


Čítajte aj: Našli sa čierne skrinky z havarovaných vrtuľníkov v Mali: Pri zrážke zomrelo 13 vojakov


Francúzski vojaci pôsobia v oblasti Sahelu od roku 2014, a to v rámci operácie Barkhane zameranej proti džihádistickým silám. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nadväznosti na tragédiu povedal, že Paríž tamojšiu misiu francúzskych vojakov v Afrike prehodnotí. Všetky strategické možnosti podľa jeho slov v nasledujúcich týždňoch prepracujú francúzska vláda a ozbrojené zložky.

Macron obhajuje zámorskú misiu

K zrážke vrtuľníkov došlo v pondelok večer počas akcie na severe Mali. V rámci protiteroristickej operácie tam vojaci zasahujú proti džihádistickým bojovníkom, ktorí v minulých týždňoch podnikli v tejto oblasti sériu útokov. V operácii Barkhane, ktorej hlavnou úlohou je boj proti extrémistickým skupinám v africkom regióne Sahel, pôsobí v Mali približne 4000 francúzskych vojakov.

K havárii francúzskych vrtuľníkov
Zdroj: SITA/AP/DICOD

Macron túto najväčšiu francúzsku zámorskú misiu tento týždeň obhajoval. Jej cieľom je podľa neho zvýšenie vlastnej bezpečnosti Francúzska a poskytnutie podpory africkým krajinám. Štátny spomienkový obrad na počesť padlých vojakov sa v Paríži uskutoční budúci pondelok.


Galéria

K havárii francúzskych vrtuľníkov K havárii francúzskych vrtuľníkov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články