Ďalšia rana pre džihádistov: Pri operácii na severe Sýrie zabili pravú ruku šéfa Daeš | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Ďalšia rana pre džihádistov: Pri operácii na severe Sýrie zabili pravú ruku šéfa Daeš

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Ghouta Media Center, via AP, File
28.10.2019 07:05

AJN AL-BAJDÁ - Hovorca extrémistickej organizácie Daeš abú Hasan al-Muhádžir zahynul v nedeľu pri vojenskom zásahu v severnej Sýrii. Oznámil to tamojší popredný kurdský predstaviteľ necelý deň po oznámení smrti vodcu Daeš abú Bakra Baghdádího, informovala agentúra AFP.


Predstaviteľ Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF), ktorý si neželal byť menovaný, pretože nemal povolenie hovoriť o záležitosti, informoval o zabití al-Muhádžira po tom, ako veliteľ SDF Mazlúm Abdi uviedol, že hovorca Daeš bol "terčom" novej operácie.

"Al-Muhádžir, pravá ruka Baghdádího a hovorca Daeš, bol terčom v dedine Ajn al-Bajdá neďaleko Džarábulusu pri koordinovanej operácii spravodajských zložiek SDF a armády USA," napísal Abdi na Twitteri. Spravodajca AFP z dediny Ajn al-Bajdá, ktorú kontrolujú Tureckom podporovaní sýrski povstalci, informoval, že tam letecký úder zasiahol dve vozidlá, pričom na mieste videl tri telá.

Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) potvrdila smrť al-Muhádžira s tým, že bol jedným z piatich členov Daeš, ktorých zabili pri Spojenými štátmi vedenej operácii s podporou SDF.

Dvaja poprední lídri Daeš sú mrtvi

Hovorca SDF Mustefa Bali neskôr na Twitteri napísal: "Domnievame sa, že hovorca Daeš al-Muhádžir bol v Džarábuluse, aby pomohol vstupu Baghdádího do oblasti (operácie) Štít Eufratu." Mal tým na mysli zónu v severnej Sýrii ovládanú tamojšími spojencami Turecka.

"Dve Spojenými štátmi vedené operácie účinne zneškodnili popredných lídrov Daeš, ktorí sa ukrývali" na severozápade Sýrie, dodal Bali s tým, že "v tej istej oblasti sa naďalej ukrývajú ďalší". 

Abú Bakr Baghdádí
abú Bakra Baghdádího
Zdroj: SITA/Al-Furqan media via AP, File

Prezident USA Donald Trump v nedeľu potvrdil, že americkým silám sa podarilo zlikvidovať vodcu Daeš Baghdádího, a to pri nočnej operácii na severozápade Sýrie. Trump uviedol, že americké jednotky pri tejto operácii zabili "veľký počet" militantov Daeš. Samotný vodca Daeš sa podľa neho odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti. Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri malej dedine Báríšá viac než 100 kilometrov západne od Ajn al-Bajdá.


Galéria

Ilustračné foto Abú Bakr Baghdádí

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články