°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Daeš slabne, no OSN varuje: Stále má k dispozícii až 300 miliónov dolárov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
06.08.2019 13:44

NEW YORK - Po strate takzvaného "kalifátu" v Iraku a Sýrii zostáva teroristickej organizácii Daeš k dispozícii až 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 268 miliónov eur). Navyše nemá žiadne finančné výdaje spojené s kontrolou územia a populácie. Uvádza sa to v správe generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa vydanej v pondelok. Správa o hrozbách, ktoré Daeš predstavuje, určená Bezpečnostnej rade OSN varuje, že obdobie kľudu od útokov tejto militantnej skupiny "môže byť dočasné".


Minulý týždeň experti OSN v inej správe pre Bezpečnostnú radu uviedli, že lídri Daeš sa snažia konsolidovať a vytvoriť podmienky pre prípadné oživenie aktivít vo svojich irackých a sýrskych baštách. Potvrdila tiež, že terajší pokoj od útokov "nemusí trvať dlho, možno ani nie do konca roka 2019".

V novej správe Guterres uvádza, že zatiaľ čo stratou územia sa pre Daeš skončila možnosť generovať príjem z ropných polí a od miestneho obyvateľstva, predpokladá sa, že je schopný vyčleniť finančné prostriedky na podporu teroristickej činnosti v rámci Iraku a Sýrie, ale aj zahraničia.

Najbežnejšou metódou je podľa správy neformálny prevod peňazí známy ako "hawala". Ďalším zdrojom financovania môžu byť ulúpené starožitnosti z Iraku, keď navrátilci z konfliktu uvádzajú, že Daeš má pre predaj takýchto predmetov vytvorenú zvláštnu jednotku. Finančnú sebestačnosť získava Islamský štát aj prostredníctvom siete svojich podporovateľov a pobočiek na Blízkom východe, v Afrike a Ázii.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články