°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Veľký úlovok španielskej polície: Zadržali člena Daeš, doma mal chemikálie na tvorbu výbušnín

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.10.2019 06:25

MADRID - Španielska polícia zatkla neďaleko Madridu muža podozrivého z členstva v extrémistickej organizácii Daeš. Pri prehliadke jeho domu objavila chemikálie používané pri výrobe výbušnín a zoznam cieľov potenciálnych útokov, informovala agentúra Reuters.


Podľa sobotňajšieho oznámenia polície ide o 23-ročného španielskeho občana s iniciálkami A.A.A. Zadržali ho v meste Parla neďaleko Madridu pre podozrenie z podnecovania útokov. Počas domovej prehliadky u podozrivého objavili chemikálie, ktoré môžu slúžiť na výrobu nestabilných trhavín TATP (peroxidov acetónu). Tie boli v posledných rokoch použité pri niekoľkých útokoch v štátoch západnej Európy.

Vyšetrovatelia pri prehliadke objavili aj nepriestrelnú vestu, zoznam potenciálnych cieľov útokov a inštrukcie na prípravu výbušnín. Noviny El País citovali nemenované zdroje, podľa ktorých sa zadržaný muž vyhrážal, že zaútočí na istého španielskeho sudcu.

Podľa polície bol podozrivý zodpovedný za fungovanie španielskej odnože skupiny Muntasir Media, ktorá šíri ideológiu Daeš a podnecuje jeho stúpencov k páchaniu útokov. Daeš sa prihlásil k zodpovednosti za útoky v španielskych mestách Barcelona a Cambrils, ktoré si v roku 2017 vyžiadali 14 životov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články