Úver na dopravné projekty je odklepnutý: Slovensko dostane takmer 320 mil. eur | Topky.sk
Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Úver na dopravné projekty je odklepnutý: Slovensko dostane takmer 320 mil. eur

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek a viceprezident Európskej  investičnej banky (EIB) Vazil Hudák
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek a viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák
Zdroj: TASR/Dano Veselský
10.12.2018 11:05

BRATISLAVA - Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a podpredseda Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák v pondelok podpísali posledné dokumenty potrebné na to, aby Slovensko mohlo čerpať nový výhodný úver EIB na spolufinancovanie zdrojov Európskej únie. Ide o druhý rámcový úver v objeme 319,6 mil. eur z celkovej sumy 670 mil. eur na financovanie dopravných projektov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra a Nástroj na prepájanie Európy.


"Potvrdzuje to, že ministerstvo dopravy čerpá európske financie. Potrebujeme tieto financie na zálohovanie alebo spolufinancovanie podielu, ktorý má SR pri týchto projektoch," povedal minister dopravy a výstavby po podpise dokumentov. "Som veľmi rád, že ešte pred Vianocami sa nám podarilo podpísať túto zmluvu a pokračujeme v čerpaní. Dúfam, že sme dobre pripravení a banka nám túto garanciu dá, čiže môžeme ísť ďalej v projektoch," uviedol Érsek.

Minister dopravy a výstavby
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Podpredseda EIB Vazil Hudák informoval, ž významné poskytovanie úverov na investície do infraštruktúry je dobrým príkladom toho ako efektívne spájať financovanie EIB s finančnými prostriedkami EÚ v prospech miestneho hospodárstva. "Ide o uzavretie finančného kontraktu, ktorého priamym partnerom pre EIB je ministerstvo financií. Touto pôžičkou EIB pomáha spolufinancovať zdroje v rámci operačného programu a využívať európske zdroje, ktoré prichádzajú na Slovensko a majú podporovať rozvoj dopravnej infraštruktúry," uviedol Hudák.

Vláda schválila 5. decembra návrh na uzavretie dohody o financovaní medzi Európskou investičnou bankou (EIB) a Slovenskou republikou - Rámcový úver na spolufinancovanie investícií v oblasti dopravy v programovom období 2014 - 2020. Úver bude možné čerpať do 31. júna 2023, splácanie úveru sa predpokladá maximálne do 25 rokov od čerpania prvej tranže.

Úver od EIB sa bude môcť začať čerpať až po úplnom načerpaní a alokovaní prvého rámcového úveru v objeme 350 mil. eur z roku 2015. Aj druhý úver bude možné čerpať maximálne v troch tranžiach, pričom výška každej tranže bude minimálne 100 mil. eur. Samotné schválenie úveru od EIB nebude mať vplyv na zvýšenie štátneho dlhu.

Z prvého rámcového úveru vo výške 350 mil. eur bola zatiaľ čerpaná prvá tranža v sume 105 mil. eur v septembri 2016. Aktuálne Ministerstvo financií SR v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR pripravuje podklady na čerpanie druhej tranže úveru v sume 200 mil. eur, ktorá by mala byť čerpaná začiatkom roku 2019.

Minister dopravy a výstavby
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Z nového úveru od EIB by mali byť financované viaceré projekty, napríklad, výstavba úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala a Hubová – Ivachnová, výstavba diaľničného privádzača Lietavská Lúčka - Žilina, ako aj dobudovanie základného diaľničného koridoru D3 v úsekoch Svrčinovec - Skalité a Strážov - Žilina.

Peniaze z úveru majú ísť aj na dobudovanie obchvatu Brezna na ceste I/66, rekonštrukcia cesty I/77 Smilno - Svidník, obnovu mostu v Čadci na ceste I/11, dobudovanie juhozápadného obchvatu Bardejova na ceste I/77, či na modernizáciu železničnej trate Devínska Nová Ves - štátna hranica SR/ČR. Taktiež na modernizáciu železničnej trate Púchov - Žilina, vybudovanie nového mostu cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom, a tiež na nákup nových električiek pre Bratislavu a Košice, obnovu trolejbusov v Prešove a Žiline.

Pôžička 60 mil. eur na jadrovú bezpečnosť

Európska investičná banka (EIB) a spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., (SE) v pondelok v Bratislave podpísali zmluvu o poskytnutí úveru vo výške 60 miliónov eur na podporu zvýšenej bezpečnosti existujúcich jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach (EBO) a v Mochovciach (EMO). Za EIB podpísal kontrakt jej viceprezident Vazil Hudák a za SE finančný riaditeľ spoločnosti Pedro Caňamero.

Finančný riaditeľ Slovenských elektrární
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Táto pôžička je zameraná predovšetkým na zlepšenie bezpečnostných opatrení v jadrových zariadeniach v elektrárňach Jaslovské Bohunice a Mochovce. Vychádza z právnych úprav, ktoré boli urobené hlavne po problémoch v jadrovej elektrárni Fukušima a ktoré sa premietli aj do Národného akčného plánu SR," povedal Hudák.

EIB týmto podľa Hudáka podporuje bezpečnosť jadrových zariadení v SR. "Myslím si, že je to dôležité nielen pre občanov SR, ale aj okolitých krajín. Je to taktiež výraz podpory tých zdrojov elektrickej energie, ktoré sú nízkouhlíkové a čisté, čo je aj súčasťou celkového zamerania EIB v rámci ochrany životného prostredia a zamedzenia klimatických zmien," podčiarkol.

Finančný riaditeľ Slovenských elektrární
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"SE sú náš dlhodobý partner. Sme veľmi radi, že môžme pokračovať v spolupráci. Veríme, že do budúcnosti nájdeme ďalšie možnosti, ako túto spoluprácu rozšíriť," dodal viceprezident EIB. EIB je banka Európskej únie poskytujúca dlhodobé úverovanie. Je jedinou bankou, ktorú vlastnia členské štáty EÚ. Viac ako 90 % činnosti EIB sa zameriava na Európu, podporuje však aj vonkajšie a rozvojové politiky EÚ.


Galéria

Minister dopravy a výstavby Minister dopravy a výstavby Minister dopravy a výstavby Finančný riaditeľ Slovenských elektrární Finančný riaditeľ Slovenských elektrární Árpád Érsek

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články