Bojnická ZOO sa môže pýšiť milým prírastkom: K ostatným obyvateľom pribudol marabu africký | Topky.sk

°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

Bojnická ZOO sa môže pýšiť milým prírastkom: K ostatným obyvateľom pribudol marabu africký

Marabu africký
Marabu africký
Zdroj: YouTube
07.08.2017 12:00

BOJNICE - K obyvateľom Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach pribudol jeden z najväčších vodných vtákov sveta, a to marabu africký. Samca môžu návštevníci vidieť vo výbehu v blízkosti pavilónu slonov, informovala hovorkyňa bojnickej zoo Simona Kubičková.


 "Tento blízky príbuzný bocianov môže pri výške 1,5 metra merať v rozpätí krídel často viac ako tri metre. Je prispôsobený na požieranie zdochlín. Dokáže aj veľmi dobre loviť a živí sa celou škálou najmä menších živočíchov," opísala Kubičková. Marabu je podľa nej široko rozšírený v rôznych oblastiach subsaharskej Afriky, pričom najčastejšie obýva otvorené oblasti v blízkosti vodných tokov, nie je veľmi plachý a bežne žije aj blízko ľudí.

Marabu africký
Zdroj: YouTube

"Marabu je zoologickými záhradami veľmi vyhľadávaným druhom, no získať ho v súčasnosti nie je až také jednoduché. A to aj napriek tomu, že v európskych zoo dnes žije celkovo asi 250 jedincov. Úspešne sa rozmnožuje len v niektorých inštitúciách. Koncepčne ho mala naša zoo v hľadáčiku už roky, ale až teraz sme sa aj reálne dočkali," zhodnotil zoológ bojnickej záhrady Michal Sloviak. 

Z chovateľského hľadiska, ako doplnil, ide o náročnejší druh a k častým problémom okrem iného patrí aj spájanie vtákov a zostavovanie chovných párov. "Samce totiž vedia byť v období rozmnožovania veľmi agresívne a mnohé samice už za to zaplatili životom," skonštatoval. 

Dospelý samec pochádza z českej Zoo Dvůr Králové. Na základe rokovania s koordinátorkou európskej plemennej knihy pre tento druh plánuje zoo v dohľadnom čase priviezť ďalšieho jedinca, pravdepodobne tiež samca.


Galéria

Marabu africký Marabu africký

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: youtube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články