Slovenskí študenti medicíny používajú unikátny prístroj: Pôrodný simulátor na FOTO! | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Slovenskí študenti medicíny používajú unikátny prístroj: Pôrodný simulátor na FOTO!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
08.06.2016 19:59

BRATISLAVA - Medici Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa pripravujú do praxe aj vďaka unikátnemu pôrodnému simulátoru Victoria. Lekárska fakulta UK v Bratislave (LF UK) je druhým zariadením v Európe, ktoré aktívne využíva vo výučbe tento typ simulátora.


Victoria je najnovším členom rodiny simulátorov v Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania LF UK. Aktívne je využívaná vo výučbe predmetu pôrodníctvoa gynekológia – pri nácviku úkonov spojených s pôrodmi a so starostlivosťou o matku a dieťa. „V rámci scenára je možné podľa požiadaviek hodiny nastaviť ľubovoľný fyziologický a patofyziologický stav mamičky vrátane pred- alebo popôrodných komplikácií, čo možno skombinovať s pôrodnými komplikáciami a vytvoriť tak krízové situácie, s ktorými sa budúci lekári môžu stretnúť v praxi. Pôrod je veľmi realistický aj vďaka zvukom, možnosti naplnenia krvou alebo močom i možnosti vykonania cisárskeho pôrodu,“ približuje doc. RNDr. Pavol Vitovič, PhD., vedúci ústavu.

Žena podstúpila komplikovaný cisársky rez: Keď sa prebudila z kómy, nemala nohy!

Na hodinách študenti pristupujú k simulátoru ako k reálnemu pacientovi, učia sa celý postup pri príjme pacientky – od získania anamnézy, vykonania základných vyšetrení (krvný tlak, pulz, teplota) až po vonkajšie i vaginálne vyšetrenie. Na zistenie uloženia plodu v maternici sa používajú Leopoldove hmaty, ktoré si študenti môže vyskúšať na palpačnom brušku.

Dotykové ovládanie

Simulátor je ovládaný dotykovým tabletom, na ktorom je možné nastaviť širokú škálu parametrov a naprogramovať rôzne kazuistiky. „Študenti si takto osvojujú mnohé praktické zručnosti dôležité pri starostlivosti o novorodenca i rodičku,“ vysvetľuje doc. Vitovič.

Okrem pôrodného simulátora disponuje ústav ďalšími štyrmi pacientskymi simulátormi – dvoma dospelými, pediatrickým a novorodeneckým. Ide o počítačom riadené a kontrolované bezdrôtové figuríny s realistickou anatómiou a plne programovateľnou fyziológiou. Medici Univerzity Komenského majú v ústave možnosť využívať aj pasívne trenažéry –  torzá na nacvičovanie resuscitácie, tréningové ruky na odber krvi a zavádzanie kanýl, torzo dospelého človeka na nácvik uvoľnenia dýchacích ciest pri dusení sa cudzím telesom atď.

„Simulačná medicína nemá za cieľ nahradiť kliniku, jej význam spočíva vo vysokej pridanej hodnote vo vyučovaní. Aj vďaka nej sa totiž medici stávajú lepšie pripravenými pre prax,“ hovorí rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. 

Slovenskí študenti medicíny používajú
Zdroj: uk


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: zh, LF UK
FOTO: LF UK, Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články