Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Slovensko má po Madagaskare nového, šachového, kráľa aj na Mauríciu

Účastníci Majstrovstiev Slovenska mládeže v šachu Zobraziť galériu (8)
Účastníci Majstrovstiev Slovenska mládeže v šachu

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Došachované. V Tatralandii utíchli plamene za 64 poľami a 250 hráčov spolu s trénermi, rodičmi a organizačnými pracovníkmi dnes môže bilancovať pôsobenie na tohtoročných majstrovstvách Slovenska mládeže. Poznáme mená víťazov 14 vekových oddelených kategórií chlapcov a dievčat do 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 rokov.

Noví majstri Slovenska si vybojovali vstupenky na majstrovstvá sveta, vicemajstri na majstrovstvá Európy. Hráči, ktorí skončili na 3. mieste v mladších vekových kategóriách získali právo postupu na majstrovstvá Európskej únie. Azda najpôsobivejší bol príbeh 8-ročného Dominica J. Earle, ktorý na šampionát prieletel až z ďalekého Maurícia, aby vo svojej kategórii zvíťazil systémom štart cieľ.

Lintner prekvapením kategórie chlapcov do 16 rokov

V priebehu celého týždňa bol hlavným ťahákom podujatia kategória chlapcov do 16 rokov, ktorej sa zúčastnili dvaja hráči, ktorí patria nielen do slovenskej, ale dokonca aj svetovej špičky v šachu v tejto vekovej kategórii. Obrovským prekvapením bol výkon Bratislavčana Igora Lintnera (2074), ktorý síce mierne zaváhal v úvode turnaja, v jeho ďalšom priebehu však oboch týchto hráčov - Jerguša Pecháča (2496) a Viktora Gažíka (2438) porazil. A to dokonca čiernymi farbami. Igor ešte remizoval s Viktorom Haringom (2299) (ktorý odohral tiež veľmi kvalitný turnaj a skončil druhý). V poslednom kole, už s bodovým náskokom, si mohol dovoliť zavŕšiť turnaj remízovou partiou. Na 3. mieste skončil Jerguš Pecháč, ktorý mal v porovnaní s Haringom slabšie pomocné hodnotenie. V tesnom závese za nimi skončil Viktor Gažík, ktorý v septembri minulého roku priniesol z gréckeho Svetového šampionátu mládeže 4. miesto pre Slovensko.

Zobraziť galériu (8)

Holtmanov záver nečakane predbehol Karasa aj Jablonického

Bardejovčan Teodor Holtman (2205) záverečným finišom prekvapil v najstaršej kategórii chlapcov. Po 6. kole a dvoch prehrách (jedna hneď v prvom kole s nenasadeným hráčom), finišoval 3 víťazstvami za sebou vrátane kľúčovej porážky Martina Jablonického (2231) vo 8. kole. Naproti tomu 3 remízy v posledných troch kolách zo strany Mareka Karasa (2236), už nedorovnali ani to, že v priamom súboji Karas Holtmana porazil. Holtmanových 7 bodov stačilo na víťazstvo v turnaji. Karas mal pri 6,5 bodoch lepšie pomocné hodnotenie oproti Martinovi Jablonickému.

Najstaršie dievčenské kategórie

Staršie dievčenské kategórie boli zlúčené a v posledných kolách sa odohrávalo viacero nepriamych súbojov o medaile v kategórii do 16 a 18 rokov. Celkovou víťazkou turnaja sa stala Anna Vrtiaková (1991), ktorá mala najskôr veľmi suverénny nástup, avšak v druhej polke turnaja už získala iba 2,5 bodu z 5, keď dokonca podľahla Sofii Nadzamovej a remizovala s Emmou Poliakovou, Janou Liščinskou a Sofiou Annou Cibíkovou. Aj 6,5 bodu však stačilo na zisk prvého miesta s lepším pomocným hodnotením oproti Emme Poliakovej (1849). Druhé miesto v kategórii do 18 rokov si vybojovala záverečným víťazstvom nad Sofiou Nadzamovou (1796) Jana Liščinská (1725) a tretia skončila Rebeka Nadzamová (1693), ktorá rovnako v poslednom kole potrebovala pre zisk medaily zvíťaziť. Prehra jej sestry s Liščinskou ju však posunula na bronzovú priečku. Hráčky hrali v rôznych kategóriách, a tak súhrnné poradie je nasledovné:

Pat v dievčenskej kategórii do 10 rokov

Medzi mladými dievčatami vznikla patová situácia. Keď prvé tri hráčky získali po 8 bodov, pričom vo vzájomných partiách každou s jednou z nich podľahla. Pomocné hodnotenie vyšlo najlepšie v prospech 9-ročnej Viktórie Nadzamovej, ktorá tak získala už štvrtý titul Majsterky Slovenska. Tesne za ňou skončila Lucia Kapičáková a Lucia Ševčíková. Malý počet hráčiek (11 účastníčok) v 9-kolovom turnaji zapríčinil, že jedna z medailistiek hrala v poslednom kole dokonca s "bye". O lepšom umiestnení tak rozhodovali výsledky z posledných šachovníc turnaja.

Pekným šachovým príbehom sa blysla účasť maličkého Dominica Jamesa Earle (1000) na tohtoročnom šampionáte do 8 rokov. Dominic, chlapec so slovenskými koreňmi a dvojitým občianstvom žije na ďalekom Mauríciu, ktorý susedí s Madagaskarom. Kvôli účasti na šampionáte preletel tisícky kilometrov, a hoci sa zúčastnil niektorých šachových turnajov aj u seba doma, majstrovstvá Slovenska patrili medzi prvé z významných podujatí, ktorých sa zúčastnil. Kvôli návyku na zapisovanie partií, dokonca deň pred turnajom mal dohodnuté absolvovať cvičnú partiu, pri ktorej by si na tento druh zápasov navykol. Jeho výsledok však prekvapil mnohých. Na turnaji povolil iba jednu remízu s favoritom turnaja Jurajom Vargoškom (1495). Jeho 8,5 bodu svedčilo o suverénnom víťazstve. Vargoško získal 8 bodov a na treťom mieste skončil Krištof Višváder (1000).

Po niekdajšom slovenskom kráľovi Madagaskaru Móricovi Beňovskom z Vrbového, tak možno skonštatovať, že na k nemu blízky Maurícius sa pobral domov ďalší slovenský, tentokrát šachový, kráľ spomedzi chlapcov do 8 rokov.

Dominic James Earle

Sumár podujatia

1. Tréneri Diviakovci získali v CH8 a D8 4 ceny zo 6 - dve zlaté a dve bronzové. Zverenci Ruda Diviaka získali zlato v kat. CH8 už tretíkrát po sebe.

2. V kategórii CH10 získal Mirko Krupa zlato ziskom 8,5/9. Remizoval až v poslednom kole.

3. Jakub Šošovička získal zlato na MSR už štvrtýkrát po sebe.

4. Klub KŠN získalo 7 medailí.

5. Šachová skupina Interchess, ktorej je klub KŠN členom a patria do nej ešte deti zo Slovana, Záhoria a Bardejova, získali celkovo viac ako polovicu medailí.