Zverejnia posudok, ktorý rozhodne o Breivikovom osude | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Zverejnia posudok, ktorý rozhodne o Breivikovom osude

Anders Breivik
Anders Breivik
10.04.2012 06:52

OSLO - Nórske úrady by v utorok mali zverejniť závery druhého psychiatrického posudku, ktorý rozhodne o ďalšom osude nórskeho masového vraha Andersa Breivika.


Očakávaná správa odborníkov na mentálne zdravie totiž určí, či je 33-ročný extrémista schopný sa za svoje činy a je tak trestne stíhateľný. V novembri psychiatri dospeli k záveru, že vrah 77 ľudí je nesvojprávny. Súd však v reakcii na nevôľu verejnosti a pozostalých po obetiach nariadil vykonať druhý posudok samozvaného bojovníka proti moslimskej imigrácii.

Ak posudok rozhodne o schopnosti Breivika postaviť sa pred súd, proces sa začne 16. apríla. Zodpovedať sa bude za minuloročné odpálenie výbušnín pred vládnou budovou v Osle a následných vrážd na 40 kilometrov vzdialenom ostrove Utöya, kde postrieľal takmer 70 mladých ľudí.

Ostro sledovaný proces by mal trvať desať týždňov a tribunál bude zložený z piatich sudcov. Štát budú zastupovať dvaja prokurátori, rodiny obetí viac ako 160 právnikov, pričom Breivika bude obhajovať jeho jeden advokát. Svedeckú výpoveď by malo podať 150 ľudí a verdikt by mal byť známy v polovici júla, teda takmer presne rok od jeho vyčíňania.

Breivikovi hrozí maximálne 21 rokov za mrežami, ak však posudok uzná osloského rodáka za nesvojprávneho, pravicový radikál už nikdy nemusí opustiť psychiatrickú liečebňu. On sám to označil za ten najhorší možný trest.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články