Harabin má už vo voľbe šéfa Najvyššieho súdu protikandidáta | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Harabin má už vo voľbe šéfa Najvyššieho súdu protikandidáta

Štefan Harabin a Robert Fico.
Štefan Harabin a Robert Fico.
28.05.2009 19:15

BRATISLAVA - Protikandidátom Štefana Harabina vo voľbách na šéfa Najvyššieho súdu bude sudkyňa NS SR Eva Babiaková, ktorú na tento post navrhla časť sudcov NS SR.


Potvrdila to hovorkyňa Súdnej rady SR Helena Kožíková. Dnes je posledný deň, kedy oprávnené subjekty môžu podať návrhy na post predsedu NS SR. Ako Kožíková ďalej dodala, "nemyslím si, že ešte nejakí kandidáti pribudnú". Na predsedu Najvyššieho súdu môžu kandidovať iba sudcovia NS SR. Harabin má od 4. júla 2006 z dôvodu, že je minister, prerušený výkon sudcu Najvyššieho súdu. Kandidátov môže navrhovať - člen Súdnej rady, Sudcovské rady, Stavovské organizácie sudcov, Zhromaždenie sudcov NS SR, sudca NS SR a minister spravodlivosti.

Terajšieho šéfa spravodlivosti Štefana Harabina na post predsedu navrhlo sedem plén a 15 Sudcovských rád. Návrh podával aj sudca Okresného súdu v Nitre. Jeho návrh ale nebol schválený, pretože sudca okresného súdu nemôže podľa zákona podávať návrh na kandidáta, skonštatovala hovorkyňa. Kožíková na záver dodala, že v utorok 2. júna keď bude zasadať Súdna rada, predseda Súdnej rady predloží členom zoznam kandidátov na predsedu NS SR.

Najvyšší súd je bez predsedu už viac ako sedem mesiacov od 7. októbra 2008, keď sa skončil mandát Milana Karabína. NS SR odvtedy vedie podpredsedníčka Daniela Švecová. Bývalý šéf NS SR Karabín na post predsedu kandidoval opäť, vo voľbe 6. mája nezískal ani jeden hlas. Nová voľba je vyhlásená na 22. jún. Minister spravodlivosti Štefan Harabin 20. mája potvrdil, že bude kandidovať na predsedu Najvyššieho súdu SR. Na tento post ho nominoval Okresný súd v Spišskej Novej Vsi.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články