°C

Sobota, 4. apríl 2020. Meniny má Izidor, zajtra Miroslava.

Ďurkovský nepožiadal o zrušenie búrania PKO

Búranie PKO
Búranie PKO
24.05.2009 12:00

BRATISLAVA - Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský nepožiadal stavebný úrad v Starom Meste o zrušenie búracieho povolenia pre Park kultúry a oddychu.


Potvrdila to staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. K tomuto kroku ho zaviazali poslanci ešte koncom apríla na zasadnutí mestského parlamentu. Podľa rozhodnutia tak mal urobiť s okamžitou platnosťou. "Stavebný úrad nedostal žiadosť o zrušenie búracieho povolenia," povedala Kopřivová. Primátora vtedy poslanci zároveň poverili, aby urobil všetky potrebné kroky k vypovedaniu zmluvy o spolupráci medzi mestom a investorom z júna 2006. Dôvodom tohto rozhodnutia je porušenie ustanovení zmluvy o súčinnosti zmluvných strán a neohlásené začatie búracích prác.

Podľa hovorkyne primátora Beatrice Szabóovej však hlavné mesto na čele s primátorom plní uznesenie a robí ďalšie kroky, ktoré by mohli viesť k vyriešeniu situácie. "Vyhodnocujú sa možnosti, kde by prípadné PKO mohlo stáť a jeho búranie v najbližších mesiacoch určite nehrozí," povedala Szabóová. Zároveň potvrdila, že mesto je s majiteľom pozemkov pod PKO - spoločnosťou Henbury Development - naďalej v kontakte. Podľa Kopřivovej sa investorská spoločnosť zatiaľ s nijakou žiadosťou na stavebný úrad neobrátila. Hovorkyňa zároveň záporne odpovedala aj na otázku, či spoločnosť informovala staromestský stavebný úrad o nejakých konkrétnych krokoch, ktoré plánuje v blízkej budúcnosti.

Stanovisko spoločnosti Henbury Development sa získať nepodarilo. Po aprílovom rozhodnutí poslancov sa však nechala spoločnosť počuť, že to považuje za viac emotívne ako racionálne. "Je to na úkor Bratislavčanov. Poslanci si veľmi draho kupujú popularitu," povedala vtedy mediálna zástupkyňa spoločnosti Soňa Potheová. Henbury Development začal vyčísľovať škody, ktoré sa odhadovali zatiaľ na niekoľko desiatok miliónov eur.

Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je od leta 2005 spoločnosť Henbury Development, tá ich prenajímala mestu za symbolických 0,033 € (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka, odvtedy tieto pozemky využíva mesto bez právneho nároku.

Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. € v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. €, čo sa mestu zdalo premrštené. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili.

Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články