°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Aktivisti a poslanci žiadajú zverejniť zmluvy o PKO

Zdroj: SITA
23.04.2009 15:10

BRATISLAVA - Občianski aktivisti žiadajú primátora mesta Andreja Ďurkovského, aby zverejnil všetky zmluvy, dokumenty a dohody v súvislosti s kauzou Parku kultúry a oddychu.


Sú totiž presvedčení, že publikované údaje okolo búracieho povolenia a ďalších záležitostí v súvislosti s PKO sú mätúce a nejasné. Tým by sa mali skončiť "dilemy, čo a či je legálne a nelegálne." K tejto výzve sa postupne pridávajú aj mnohí mestskí poslanci. Ako pre agentúru SITA uviedol Vladimír Dula z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene, primátor by sa mal zároveň obrátiť na nezávislé štátne orgány s právom posúdiť zákonnosť konania. Tie by mali celú vec prešetriť a v prípade zistenia nejakých porušení by mali kompetentní žiadať nápravu a vyvodiť zodpovednosť. "Najväčší záujem by o to mal mať prvý občan mesta, teda primátor," myslí si Dula. Podľa Ľubice Trubíniovej chce občianska iniciatíva v súvislosti s PKO osloviť všetky poslanecké kluby pred najbližším zasadnutím mestského parlament. To by malo byť vo štvrtok na budúci týždeň.

Mikuláš Huba zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR je zasa presvedčený, že "ak to takto pôjde ďalej, tak zajtra prídu bagre a začnú búrať Starú radnicu či Primaciálny palác." Mnohé mestské budovy totiž stoja na súkromných pozemkoch. "Je to síce poplašná správa, ale môže to takto dopadnúť, ak budeme tolerovať to, čo a deje s PKO," povedal Huba. Aktivisti preto navrhujú zmeniť systém fungovania samosprávy pri príprave rozhodnutí a pri spätnej väzbe, teda pri kontrole. "Riadime samosprávu, ale je tu chaos," dodal Dula.

Investorská spoločnosť Henbury Development začala 14. apríla búrať PKO na bratislavskom nábreží. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský stavebný úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Spoločnosť je vlastníkom predmetných pozemkov pod PKO od leta 2005, mestu ich prenajímala za symbolických 0,033 € (koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka, odvtedy tieto pozemky užíva mesto bez právneho nároku. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. € pred štyrmi rokmi. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Navrhnutá suma od spoločnosti sa mu však zdala premrštená a neprimeraná. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Primátor chce o budúcnosti a spätnom odkúpení pozemkov pod PKO s investorom rokovať ešte tento alebo na budúci týždeň. Zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva pre PKO, ku ktorému vyzvali primátora mestskí poslanci za SDKÚ-DS, je nereálne. Podľa výzvy by sa malo zvolať do desiatich dní, budúci štvrtok je pritom riadne zasadnutie zastupiteľstva. Petíciu aktivistov za zachovanie PKO podpísalo viac ako 6 000 občanov, ďalších viac ako 6 000 ľudí vyjadrilo svoju podporu prostredníctvom stránky Facebook.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články