Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Slovensko v Rade EÚ presadilo svoje záujmy pri ochrane medveďov a obnove prírody

Tomáš Taraba
Tomáš Taraba (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

LUXEMBURG - Slovensko presadilo vlastné záujmy pri zákone o obnove prírody a v oblasti ochrany medveďov. Po zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu to v pondelok uviedol slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba, informuje o tom komunikačný odbor Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Taraba po stretnutí informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou. "Zároveň finálne znenie zákona o obnove prírody vytvára pre Slovensko priestor, že získame významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít napríklad na východe Slovenska v okolí Chemka Strážske," uviedol šéf slovenského rezortu životného prostredia.

archívne video

PS navrhuje viacero zmien v návrhu, ktorý rieši reguláciu medveďovďov (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

O prijatí zákona rozhodlo Slovensko svojím hlasom spoločne s Rakúskom. "Jasne som deklaroval, že Slovensko podporí len znenie zákona, ktorý bude garantovať významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nebude mať dopad na poľnohospodárstvo," uviedol Taraba.

Podľa ministra Slovensko už dnes plní požiadavky obsiahnuté v zákone o ochrane prírody týkajúce sa ochrany 20 percent plochy územia. Zákon tak bude mať pre SR len finančne pozitívne dôsledky. Nadobudnuté financie pritom bude možné využiť podľa Tarabu napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí slovenského územia.

Otázka regulácie medveďov

Slovensko podľa Tarabu dalo zároveň jasne najavo, že aj otázka regulácie medveďa predstavuje v slovenskom kontexte neraz nielen otázku bezpečnosti ľudí, ale aj prvok ochrany biodiverzity. Podľa MŽP Slovensko tiež ocenilo vyváženú a korektnú komunikáciu s Európskou komisiou v oboch otázkach a v danej komunikácii plánuje pokračovať.

Viac o téme: MedvedeMŽPTomáš TarabaObnova prírody
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu