Pondelok22. júl 2024, meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

Prezidentka Čaputová prezradila, kam zamieri po skončení mandátu: TÚTO oblasť tipoval málokto!

Zľava partner slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej Juraj Rizman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva počas stretnutia na Pražskom hrade
Zľava partner slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej Juraj Rizman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva počas stretnutia na Pražskom hrade (Zdroj: TASR - Barbora Vizváryová)

PRAHA/BRATISLAVA - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a chce pôsobiť v akademickej sfére. Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

archívne video 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odvolila v Pezinku (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Prezidentka si podľa vlastných slov chce počas najbližších mesiacov oddýchnuť. "Zároveň je jasné to, že nesmerujem do žiadnej politickej funkcie, odchádzam z politického priestoru. A tie ďalšie plány naznačím aspoň tak, že v tom ďalšom období by som sa veľmi rada venovala niečomu, čo som nazvala podpora rastu. Čo najbližšie k tomu je oblasť vzdelávania, možno akademická sféra," naznačila slovenská prezidentka svoje ďalšie pôsobenie.

Vzťahy medzi krajinami sú mimoriadne 

Čaputová na svojej poslednej zahraničnej ceste v prezidentskej funkcii zopakovala, že vzťahy medzi SR a ČR sú mimoriadne a ich základ tvorí najmä ľudská blízkosť. "Zároveň sme si takí blízki, že si občas môžeme dopriať aj úprimnú a konštruktívnu spätnú väzbu... Som presvedčená, že táto mimoriadna blízkosť medzi našimi krajinami bude pokračovať aj ďalej," povedala slovenská prezidentka.

Pavel sa Čaputovej poďakoval za spoluprácu a dodal, že na Pražskom hrade bude vždy vítaná. "Osobným prístupom pani prezidentky, jej ústretovosťou, otvorenosťou a korektnosťou boli vzťahy medzi našimi krajinami v posledných rokoch prehlbované a upevňované v tom žiaducom smere a za to jej patrí veľká vďaka," ocenil slovenskú hlavu štátu český prezident. Čaputová je v Prahe na svojej poslednej zahraničnej ceste ako najvyššia predstaviteľka Slovenska. Z hradu zamieri do pražskej Botanickej záhrady, kde zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností. Vo štvrtok bude mať prejav na konferencii Prague European Summit a zároveň si tam prevezme aj ocenenie. Neskôr si Pavlom vzájomne udelia najvyššie štátne vyznamenania svojich krajín.

Viac o téme: PrezidentkaMandátZuzana ČaputováAkademická oblasť
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu