Utorok18. jún 2024, meniny má Vratislav, zajtra Alfréd

KDH vyzvalo koalíciu, aby urýchlene zvolila nového predsedu parlamentu

(Zdroj: TASR/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Opozičné KDH vyzvalo vládnu koalíciu, aby urýchlene vybrala a zvolila nového predsedu Národnej rady (NR) SR. Predseda KDH Milan Majerský na utorkovej tlačovej konferencii avizoval, že ak tak koalícia neurobí, poslanci hnutia sú pripravení iniciovať aj mimoriadnu schôdzu parlamentu.

"Zastupujúci podpredseda NR SR nie je plne kompetentný riešiť všetky ústavné funkcie, ktoré má predseda NR SR," povedal Majerský s tým, že urýchlene musí dôjsť k zvoleniu nástupcu Petra Pellegriniho, ktorý bol zvolený za prezidenta krajiny. Negatívne vníma, že koalícia by mohla k dohode na novom šéfovi snemovne pristúpiť až po lete.

Tk Milana Majerského z KDH o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Viliam Karas z KDH zdôraznil potrebu riadneho fungovania štátnych inštitúcií, ktoré by mali mať svoje vedenie. "Ak inštitúcia nemá kapitána, nevie, kam má plávať," poznamenal s tým, že plnohodnotného riaditeľa nemá ani Slovenská informačná služba (SIS). Čo sa týka aktuálnej schôdze NR SR, poslanci KDH trvajú na svojich postojoch pri zákonoch, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa Majerského slov očakávali, že hlava štátu niektoré zmeny do pléna vráti.

Pri avizovaných vládnych zmenách z tzv. lex atentát chce KDH počkať na finálne znenie, aby sa rozhodlo o tom, aký postoj zaujme. Majerský súhlasí, že po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) treba nejaké zmeny urobiť. Vie si predstaviť opatrenia pri protestoch pred obydliami politikov. Dodal však, že napríklad s doživotným využívaním ochranky pre premiérov sa nestotožňujú v hnutí.

Viac o téme: KDHViliam KarasMilan Majerksý
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu