Streda19. jún 2024, meniny má Alfréd, zajtra Valéria

Začala sa posledná riadna schôdza Národnej rady pred letnou prestávkou

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - V utorok sa začala posledná riadna schôdza Národnej rady (NR) SR pred letnými prázdninami. Na programe 15. schôdze majú poslanci vyše 120 bodov, medzi nimi aj zákony, ktoré vrátila na opätovné prerokovanie prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poslanci budú rokovať aj o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý je v druhom čítaní.

Parlament má prebrať vetovaný zákon o múzeách a galériách, ako aj vetovaný zákon o Fonde na podporu umenia (FPU). Legislatíva môže podľa prezidentky ohroziť slobodu umenia. Zo zákona vyplýva, že o poskytnutí peňazí z FPU má po novom rozhodovať rada fondu, počet jej členov sa má zvýšiť.

archívne video

Mimoriadna schôdza NR SR Vládny návrh zákonov o Slovenskej televízii a rozhlase. (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Prezidentka vetovala aj zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a výstavbu transeurópskej dopravnej siete. Urýchliť má výstavbu projektov vo verejnom záujme. Prezidentka namieta jej nesúlad s ústavou.

Na programe majú poslanci aj návrh, ktorým sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom volila deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.

Definitívne by mal parlament rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní. Zjednotiť sa majú pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10-tisíc eur na 50-tisíc eur. V druhom čítaní je aj návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorým sa majú zvýšiť kompetencie a právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Poslanci budú rokovať aj o spotrebnej dani z tabakových výrobkov

Poslanci majú začať rokovať aj o prvých opatreniach na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami podliehať novej spotrebnej dani. Upraviť sa má tiež zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

Na programe je aj niekoľko návrhov envirorezortu. Definitívne majú poslanci rozhodnúť napríklad o novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Zjednodušiť a zrýchliť má proces posudzovania z dôvodu prepojenia s povoľovacím procesom pre stavby a prevádzky podliehajúce posudzovaniu vplyvov.

Opozícia navrhuje zákon o príspevku pre tehotné absolventky štúdia či zriadenie inštitútu školského ombudsmana, ako aj zmeny v zákone o mene a priezvisku. Ďalším opozičným návrhom je zefektívnenie sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek. Opozícia chce tiež presadiť zmeny v peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Viacero bodov programu sa presunulo z predošlej schôdze. Poslanci by mali voliť aj dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a prebrať výročné správy viacerých štátnych organizácií.

Viac o téme: NávrhyPoslanciPosledná schôdzaNR SRLetná prestávka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu