Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva 260-tisíc ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jan Woitas/dpa)

KOŠICE - Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva 260.000 ľudí, má desaťpercentný podiel na tvorbe HDP a 40-percentný podiel na exporte SR. Po štvrtkovom zasadaní vlády v Košiciach to skonštatovala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) s poukázaním na dôležitosť tohto priemyslu a jeho postavenia v národnom hospodárstve.

Vláda podľa nej potrebuje pomôcť automobilovému priemyslu čeliť výzve prechodu na elektromobilitu. "Viaceré automobilky na Slovensku už podnikli zmeny vo svojich technologických a výrobných procesoch, no naďalej musíme týmto automobilkám pomáhať, aby sme zabránili poklesu produkcie. Máme v záujme, aby zostal na tej úrovni, aký je, alebo, aby do budúcnosti aj rástol," povedala ministerka. Uznesenie vlády s navrhovanými opatreniami na podporu automobilového priemyslu a rozvoja elektromobility ocenil prezident Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek.

"Pre nás je ešte dôležitejšie to, že máme bázu na to, aby sme si v dialógu vedeli do najmenšieho detailu vyšpecifikovať, čo potrebujeme, akým spôsobom a kedy to urobíme. Konečne výsledkom nášho dialógu bude akčný plán, aby sme vedeli kedy, čo a ako musíme spraviť, aké kapacity na to potrebujeme," povedal. Za veľmi pozitívnu informáciu označil, že najbližšie roky majú všetky automobilky na Slovensku o prácu postarané. "Možno nie sme v takej kritickej situácii ako mnohé závody inde vo svete, na Slovensku momentálne všetky závody ohlasujú rast," dodal. V súvislosti s výstavbou nového závodu automobilky Volvo pri Košiciach ide zároveň podľa neho aj o výzvu na nájdenie dostatku kvalifikovaných pracovníkov.

Viac o téme: PriemyselAutomobilový priemysel Zamestananie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu