Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Matica slovenská si zobrala na mušku občianske aj vodičáky: Našli na nich problémy! Chcú okamžité zmeny

Matica slovenská Zobraziť galériu (3)
Matica slovenská (Zdroj: TASR - Pavol Ďurčo, Facebook/ Matica slovenská )

BRATISLAVA – Nové občianske preukazy sa stali tŕňom v oku pre Maticu slovenskú. Tej sa nepáči, že na nich nie sú farebné vyobrazenia štátneho znaku. Rovnako tak si posvietili aj na vodičské preukazy a aj v ich prípade natrafili na problém so znakom.

archívne video 

Čo všetko má na starosti oddelenie dokladov? (Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj)

Matica slovenská pripomenula, že ministerstvo vnútra za minulej vlády začalo od decembra 2022 na základe smernice Európskej únie vydávať nové biometrické občianske preukazy. Práve v nich však vidia problém. „Nechýbal v nich síce elektronický čip, na ktorom sú uložené odtlačky dvoch prstov, ale oproti starým občianskym preukazom na prednej strane preukazu zarážajúco absentuje farebné vyobrazenie štátneho znaku SR,“ uviedli. Nezabudli pritom poukázať, že farebný symbol EÚ tam nechýba. „Náš slovenský štátny znak zostal viditeľný už iba pod UV svetlom. Sme presvedčení, že jeho odsunutie do roviny bezpečnostného prvku ‒ prakticky neviditeľného ‒ je nesprávne. Podobný prístup sme zaznamenali aj pri vydávaní nových tabuliek s evidenčným číslom motorových vozidiel. Bol v nich uvedený výrazne a technicky neodôvodnene zmenšený štátny znak SR, a to v porovnaní s predošlými i stále platnými tabuľkami s evidenčným číslom vozidiel. Aj v tomto prípade symbol EÚ zostal veľkostne nezmenený,“ tvrdí Matica.

Matica slovenská si zobrala
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Facebook/Matica slovenská)

Problém je aj s novými vodičákmi 

Nové občianske preukazy však nie sú pre nich jediným tŕňom v oku. „Chceme upozorniť aj na ďalší prípad. Zákon o štátnych symboloch SR jasne stanovuje, že ak z objektívnych dôvodov nie je možné alebo vhodné použiť farebné vyobrazenie štátneho znaku, treba od takéhoto vyobrazenia upustiť. Ak je však štátny znak SR vyobrazený farebne, zákon uvádza, že ho tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný alebo biely kríž, vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia. Treba v tejto súvislosti zdôrazniť, že na prednej strane nového vodičského preukazu je namiesto červenej farby použitá ružová farba pozadia. Aj v tomto prípade Matica slovenská žiada, aby sa vykonala náprava, keďže je len ťažko vysvetliteľné, prečo na nových vodičských preukazoch je farebné vyobrazenie ranogotického štítu štátneho znaku v ružovej farbe, a nie predpísanej červenej?,“ pokračujú.

Pripomenuli tiež, že dvojkríž a trojvršie sa stali národnými symbolmi Slovákov a symbolmi prvej Slovenskej národnej rady v revolučných rokoch 1848 ‒ 1849. „Pod týmto znakom Slováci zápasili v prvom novodobom ozbrojenom vystúpení, ktorého cieľom bolo vybojovať národnú svojbytnosť pre Slovákov a dôstojné štátoprávne postavenie Slovenska. V zmysle zákona je občiansky preukaz verejná listina, ktorou štátny občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky,“ uviedli. Na prednej strane novovydávaných občianskych preukazov je však viditeľný znak Európskej únie, nie však štátny znak Slovenskej republiky, ktorý má podľa ich slov pri používaní prioritu pred inými symbolmi. „Na starších a doteraz stále platných občianskych preukazoch farebný štátny znak na prednej strane nechýba. Prečo sa tak ľahko vzdávame znakov našich štátnych symbolov? Najzarážajúcejšie je, že celý tento proces zmeny občianskych preukazov nabral na intenzite práve v roku 2023, keď sme si paradoxne pripomínali veľké národnoštátne jubileá ‒ 30. výročie vzniku Slovenskej republiky, 105. výročie vzniku Československej republiky a 160. výročie založenia Matice slovenskej,“ uviedli.

„Matica slovenská víta vyjadrenia Ministerstva vnútra SR zaoberať sa štátnymi poznávacími značkami motorových vozidiel, ale súčasne žiada, aby došlo k náprave aj v prípade občianskych preukazov a vodičských preukazov,“ vyhlásili. „Jednou z hlavných úloh Matice slovenskej, ktoré jej zveril štát, je aj prehlbovanie vzťahu občanov k slovenskej štátnosti a zvyšovanie národného povedomia. Sme toho názoru, že takéto relativizovanie štátnej symboliky vedie k potláčaniu národnej identity a k postupnej degradácii našej štátnej suverenity,“ dodali.

Viac o téme: Občiansky preukazŠtátny znakVodičský preukazŠtátne symbolyMatica slovenská
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu