Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Drsný odkaz SNS prezidentke: Nebezpečné, čo spravila pri Huliakovi! Slovensko je na rozdiel od USA...

Zuzana Čaputová a Andrej Danko Zobraziť galériu (4)
Zuzana Čaputová a Andrej Danko (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - SNS tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nerešpektuje ústavné princípy a príkazy. Strana jej pripomína, že je viazaná ústavným príkazom vymenovať na návrh predsedu vlády jednotlivých ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania. SNS vyzýva aj lídra Smeru-SD Roberta Fica ako budúceho premiéra, aby pri kreovaní novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov.

Prezidentka podľa SNS svojím aktuálnym postojom zdržiavania vymenovania celej novej vlády zakladá ďalší nebezpečný ústavný precedens. "Pani prezidentke pripomíname, že Slovenská republika je na rozdiel od USA ešte stále parlamentnou demokraciou, v ktorej sa vláda zodpovedá Národnej rade SR," napísal predseda SNS Andrej Danko na sociálnej sieti. "O zložení novej vlády rozhodli predovšetkým občania vo voľbách do NR SR konaných v septembri tohto roka, nie v prezidentských voľbách konaných v 2019," uviedla strana v stanovisku. 

Archívne video

Predseda SNS Andrej Danko po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

SNS podotkla, že s cieľom zabránenia kompetenčnému ústavnému sporu medzi vôľou predsedu vlády a prezidenta bola v roku 1999 vykonaná novela dotknutého článku ústavy, keď sa pôvodné nejasné slovo "vymenúva" nahradilo jednoznačným ústavným príkazom "vymenuje". 

Hlava štátu vo štvrtok informovala, že nevymenuje zvoleného poslanca parlamentu za SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Fica požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na ministra. Rozhodnutie zdôvodnila ústavnoprávnymi dôvodmi, ktoré neumožňujú Huliakovi zastávať post. Tvrdí, že jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.

Viac o téme: SNSAndrej DankoZuzana Čaputová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu